Jak wykorzystać osobowość do znalezienia pracy?

board-1193334_640Jak myślisz, co jest ważniejsze w procesie szukania pracy – to, jaki jesteś czy to co umiesz? Choć wydawałoby się, że najważniejsze są umiejętności to jednak osobiste cechy decydują o tym, czy jesteśmy przyjmowani do pracy czy nie. Z tego powodu łatwiej znajdziesz pracę tam, gdzie będziesz po postu pasował – i do firmy i do stanowiska.  Jakich cech poszukują pracodawcy i jak wykorzystać to jaki jesteś do osiągnięcia sukcesu zawodowego?

3 cechy najbardziej pożądane przez pracodawcę. Każdego bez wyjątku

W prawie każdym ogłoszeniu rekrutacyjnym znaleźć można cały zestaw miękkich kompetencji, które są przez danego pracodawcę uznawane jako niezbędne. Pośród całej masy cech, wyróżniają się trzy:

  1. Inicjatywa,
  2. Zaangażowanie,
  3. Odpowiedzialność,

Tych cech poszukuje w zasadzie każdy pracodawca i na każdym robią dobre wrażenie. Do tego dochodzą jeszcze trzy inne cechy, które – jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Universum, są związane z tym, że pracodawca (bądź rekruter) zapamiętuje nas po spotkaniu rekrutacyjnym. Są to:

  1. Profesjonalizm,
  2. Pewność siebie,
  3. Wysoki poziom energii.

Podsumowując – tych 6 cech powinieneś pokazać niezależnie od tego, o jaką pracę się starasz.

Ja to zrobić? Pewność siebie możesz wytrenować (ewentualnie użyć tricku z postawa ciała). Wysokiego poziomu energetycznego nie możesz się nauczyć, ale możesz dodać sobie energii dobrym posiłkiem przed spotkaniem, porządnym wyspaniem się a tuż przed spotkaniem również kawą. Profesjonalizm i zaangażowanie pokażesz przygotowując się do rozmowy, śledząc informacje o firmie, przeglądając firmowego Facebooka. To więcej niż zrobi większość twoich konkurentów. Inicjatywa to coś, co widać jedynie poprzez działanie – dlatego przygotuj sobie choć jedna historyjkę na temat tego, co udało ci się zaproponować i wdrożyć w poprzedniej pracy. Profesjonalizm to również strój na rozmowie, uścisk ręki czy sposób przywitania się z rozmówcą. Pokazujesz go również wysyłając CV bez błędów

Cechy osobowości a stanowisko / charakter pracy

mask-1636121_640Każdy zawód wymaga określonych cech osobowości. Aby być dobra sekretarką trzeba mieć zarówno pokorę jak i umiejętności organizacyjne. Aby dobrze sprzedawać – umieć słuchać ludzi. Aby pracować na stanowisku na którym wykonuje się dużo powtarzalnych rzeczy – odporność na monotonię. Aby być efektywnym specjalistą od PR – umieć poznawać ludzi, nawiązywać kontakty i być przekonującym. Aby być świetnym testerem przyda się dociekliwość i analityczny umysł. Nie ma jednej osoby, która poradzi sobie na każdym stanowisku, tak jak nie ma stanowiska, które nie wymaga niczego. Dlatego dopasowanie naszych cech osobowości do tego, czego wymaga dana praca jest gwarantem sukcesu. Będziesz dzięki temu wykonywał prace lepiej, efektywniej i szybciej i będzie ci ona sprawiała więcej satysfakcji.

Problemem w dopasowaniu pracy do naszych cech jest często to, że nie wiemy, jakie są nasze mocne strony. Przykładowo, wydaje się nam, że jesteśmy kreatywni (bo kto nie jest), a w praktyce w zasadzie jesteśmy osobami które świetnie organizują, ale są odtwórcze. Żyjemy w przekonaniu, że bylibyśmy idealnymi kierownikami a tymczasem nie potrafimy sobie sami priorytetyzować zadań. Niestety własne mocne strony ustalić trudno. Najlepiej zapytać o nie znajomych przełożonych, kolegów z pracy. Dowiedz się, za co cię cenią a jakie cechy uważają za twoją wadę – dzięki temu dowiesz się, co tak naprawdę jest twoją mocną stroną.

Cechy osobowości a kultura organizacji

Dopasowanie cech do pracy to połowa sukcesu. Kolejnym jest dopasowanie cech do kultury organizacji. Niektórzy świetnie czują się w korporacjach, gdzie panują jasne zasady i ścieżki są jasno wytyczone. Inni lepie odnajdują się w firmach małych, gdzie konieczna jest wielozadaniowość. Niektórzy chcą pracować w firmie, w której dominuje luz i śmiech. Inni potrzebują do pracy spokoju. Jeśli jesteś introwertykiem, to niekoniecznie odnajdziesz się w firmie, w której ważna jest cotygodniowa socjalizacja po pracy.  O tym, jaka jest kultura organizacji nie tak łatwo ie dowiedzieć. Pomoże ci w tym:

Nie udawaj tego kim nie jesteś

grimace-388987_640

Szukanie pracy w oparciu o własne cechy osobowości opiera się przede wszystkim na pełnej świadomości własnych cech oraz jasności tego, czego oczekuje dana firma. Czytając ogłoszenie wyobrażaj sobie docelowe stanowisko pracy. Spróbuj zrozumieć, jakiej osoby firma poszukuje i jak ta osoba powinna funkcjonować w firmie. Nie udawaj ani przed sobą ani przed rekruterem kogoś kim nie jesteś. Przykładowo, jeśli lubisz współpracować z ludźmi, potrzebujesz ich do codziennego funkcjonowania, to nie decyduj się na zdalną pracę z domu – nie wytrzymasz w ten sposób długo.

Udawanie przed kimś (oraz sobą samym) inne osoby kończy się katastrofą:

Szukanie pracy zgodnej z osobowością trwa dłużej, ale w szerszej perspektywie czasowej znacznie bardziej się opłaca – nie tyko będziesz sobie w pracy lepiej radził szybciej awansował i miał większe szanse na podwyżki, ale również możesz znaleźć pracę, w której będziesz po prostu nieco dłużej niż rok czy dwa.

fot.:Ryan McGuire, Orlando Seppip/Pixabay.com

Tagi: