Uważaj na spam w ofercie pracy

rp_email-praca3.jpgSpamerzy nie ustają w wysiłkach, by skłonić cię do klikania w podejrzane linki. Niestety zwykły mailowy spam już nie wystarcza. Dlatego pojawiła się nowa opcja – nabieranie osób szukających pracy.

Dotyczy to najczęściej osób, które umieściły swój adres mailowy na stronie z ogłoszeniami oferując swoje usługi bądź też osób posiadających profile w sieciach społecznościowych. Na adres takiego delikwenta przychodzi zaproszenie do udziału w rekrutacji wraz z opisem stanowiska (najczęściej jest to praca na dość ogólnym stanowisku bądź dopiero zaproszenie do przedstawienia oferty). Oczywiście, by uniknąć podejrzenia o oszustwo, firma nie oferuje niebotycznych zarobków ale podkreśla relatywnie niskie wymagania.

Gdzie tu przekręt? Otóż aby zapoznać się z ofertą trzeba kliknąć w kilka linków, które mają nam o firmie bądź stanowisku opowiedzieć. Co ciekawe, wcale nie muszą wyglądać bardzo podejrzenie  – zazwyczaj są to po prostu anglojęzyczne domeny. Jak rozpoznać spam? Domen będzie kilka i będą całkowicie ze sobą nie związane – również w kontekście teoretycznej nazwy firmy podanej w mailu.

Uważaj też na scam, czyli sytuację w której rekruter prosi cię o CV. Zanim mu go wyślesz, prześlij link do serwisu społecznościowego z opisem twojego doświadczenia zawodowego bądź poczekaj na mail z odpowiedzią – scam zazwyczaj nie odpisze.

Tagi: