Czy umowa o pracę zwiększa lojalność pracownika?

rp_managerowie-rotacja-460x303.jpgPracodawcy narzekają na coraz większą rotację pracowników. Nic dziwnego – jak wynika z badań, aż 29% Polaków zmieniło w ciągu ostatnich 9 miesięcy pracę. Czy można temu jakoś zapobiec? Czy forma umowy może obniżyć wskaźnik rotacji pracowników?

Czy pracownik zatrudniony na umowę o prace na czas nieokreślony będzie mnie chętnie rozglądał się za inną formą zatrudnienia? Tak powinno być i faktycznie, wskaźniki i raporty pokazują, że pracownicy zatrudnieni na „śmieciówkach” szukają nowej pracy częściej. Niestety, nie aż o tyle częściej, by to pracodawców zmusiło do zmiany umów.

Jak wynika z badania Randstad (Monitor Rynku Pracy), pracy szuka aż 55% osób zatrudnionych tymczasowo (z czego 41% aktywnie) i 45% zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych (ale tylko 18% aktywnie, reszta się za pracą po prostu rozgląda). U osób zatrudnionych na umowę o pracę, współczynnik ten wynosi 29% przy zatrudnieniu na czas nieokreślony (9% aktywnie) i 35% przy zatrudnieniu na czas określony (17% aktywnie).

Prosta analiza pokazuje, że umowy cywilno-prawne zwiększają chęć zmiany pracy. Jeśli jednak porównamy dane bliżej, to okazuje się, że aktywnie pracy szuka 18% osób na zleceniu i … 17% osób na umowie o pracę na czas określony. Ten 1% różnicy nie jest wystarczający do tego, by pracodawcy zaczęli nagle zatrudniać masowo na umowy o pracę. Faktycznie, w przypadku pracy tymczasowej współczynnik poszukiwania pracy i gotowości jej zmiany jest znacznie wyższy, ale pamiętajmy o tym, że nie jest to „problem” docelowego pracodawcy, a firmy zatrudniającej pracowników i wynajmującej ich docelowym przedsiębiorstwom.

Czy zatem można mieć pewność, że umowa o pracę zwiększa lojalność pracownika? Taka na czas nieokreślony – jak wynika z analizy danych Randstad – tak. Taka na czas określony w zasadzie nie ma znaczenia.

Tagi: