Nie tylko otyłe kobiety są dyskryminowane. Te „normalne” również

belly-2473_640To, że kobiety z nadwagą są dyskryminowane w pracy zarówno w obszarze otrzymywania pracy jak i wysokości wynagrodzenia nie jest nowością. Czy jednak uwierzycie w to, że nawet kobiety o właściwym BMI zarabiają mniej niż te, które mają niedowagę?

Dość szokujące wyniki analiz opublikował w tym zakresie Uniwersytet Strathclyde. Po przebadaniu 120 osób okazało się, że kobiety z niedowagą, szczupłe, są postrzegane jako bardziej kompetentne niż kobiety o normalnej budowie ciała lub kobiety otyłe.  Było to szczególnie widoczne wtedy, kiedy oceniona (po zdjęciu) kobieta miała pracować w obsłudze klienta.

Mało tego, okazało się  kobiety o normalnej wadze ciała, spotykają się z większą ilością negatywnych stereotypów na temat jakości ich pracy i przygotowania niż mężczyzna z nadwagą. Innymi słowy mówiąc, dla oceny kompetencji mężczyzny nie ma znaczenia to, czy ma nadwagę czy nie, ale w przypadku kobiety zaszkodzić może jej nawet to, że ma prawidłową wagę. Badania są o tyle zaskakujące, że zostały wykonane w USA – kraju, w którym co druga osoba jest otyła. Statystycznie zatem, nawet osoby otyłe postrzegają inne osoby otyłe gorzej.

Tagi: