Jak efektywnie uczyć się języków obcych?

rp_trudny-jezyk31.jpg26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. Znajomość języków obcych przydaje się nie tylko w podróżach – dzięki nim więcej zarabiamy i mamy większe możliwości robienia kariery. Mimo tego, nadal wielu Polaków nie zna dobrze nawet jednego języka obcego. Jak uczyć się jeżyków obcych szybo i efektywnie? Mamy dla was kilka porad.

Jak myślisz, ile czasu potrzeba by nauczyć się języka obcego? Wiele kursów obiecuje płynną znajomość nowego języka już po 3 miesiącach nauki. CIA uważa, że trzeba na naukę poświęcić 1000 godzin (czyli gdybyś uczył się 5 godzin tygodniowo i tak zajmie ci to 4 lata). Gdzie leży prawda? Oczywiście po środku. 3 miesiące nie wystarczą na to, by płynnie mówić, ale dogadać się, a nawet pracować w dany języku możesz znacznie szybciej niż po 4 latach

Przeznacz przynajmniej 15 minut dziennie na naukę

Uczenie się języka przez 15 minut dziennie jest bardziej efektywne niż kiedy przeznaczysz na naukę 2 x po godzinie w ciągu tygodnia. Dlaczego? Bo dzięki temu masz większy kontakt z językiem i mniej materiału do zapamiętania każdego dnia.

Zamiast słówek, ucz się całych wyrażeń

Dzięki temu zapamiętasz cała konstrukcję i nowe słówko stanie się automatyzmem językowym. Wkuwanie słówek osobno, jest znacznie mniej efektywne.

Na każdą godzinę zajęć przeznacz dwie godziny nauki

By efektywnie uczyć się języka musisz pamiętać o tym, że na godzinę zajęć jakie masz na zajęciach musisz przeznaczyć 2 godziny czasu na naukę w domu. Inaczej, nauka będzie przebiegać wolniej, niż twój kurs językowy.

Korzystaj z różnych metod nauczania

Kursów, nagrań, fiszek, testów online. Obecnie masz do dyspozycji wiele narzędzi, które mogą pozwolić ci na zabawę z nauką języka – korzystaj z nich.

Mierz czas uczenia się języka ilością przeznaczonych na niego godzin, a nie lat nauki

Każdy z nas zna to ze szkoły – 4 lata niemieckiego w liceum, a nie potrafimy powiedzieć prawie nic. Dlaczego? Bo podczas zajęć nie zwracaliśmy uwagi na to, co się działo na zajęciach, zadania domowe odpisywaliśmy i nigdy nie uczyliśmy się w domu. Efekt nauki? Żaden. I owszem – w pewnym sensie uczyliśmy się 4 lata, ale w praktyce zaledwie kilka godzin. Znacznie efektywniej jest zatem mierzyć czas nauki ilością spędzonych z językiem godzin a nie lat.

Bardzo ładnie pokazuje to zwykłe przeliczenie lat na godziny. Jeśli przez 5 lat miałeś 2 godziny zajęć językowych tygodniowo i dodatkowo poświęciłeś zaledwie godzinę na naukę w domu, to w sumie, przez 5 lat, język zajął ci 780 godzin. Teraz wyobraź sobie, że ktoś zmotywowany zaczyna uczyć się języka bo chce mieć lepszą prace i poświęca na to 2 godziny dziennie w dni robocze (czyli 10 godzin tygodniowo). Ten sam efekt osiągnie dokładnie w 1,5 roku.

Otaczaj się językiem, którego się uczysz

To, że łatwiej przychodzi uczenie się języka kiedy jesteśmy w kraju, w którym trzeba się nim posługiwać nie jest nowością. Czy da się osiągnąć podobny efekt będąc w kraju? Identycznego nie, ale możesz spróbować otaczać się językiem którego się uczysz – na przykład słuchając muzyki w tym języku bądź oglądając filmy  z polskimi napisami w języku którego się uczysz. To nie ważne, że nie będziesz rozumieć tekstu piosenek – ważne, że twój mózg będzie go słuchał.

Spotykaj się z native speakerami

Szukaj kontaktów z osobami, które posługują się językiem, którego się uczysz. Godzina rozmowy z native speakerem jest równoznaczna z 5 godzinami tradycyjnej nauki. Oczywiście nie jesteś w stanie rozmawiać z native speakerem od samego początku, ale od poziomu A2 już jesteś w stanie prowadzić prostą konwersację. Gdzie znaleźć takie osoby? W internecie! W każdym większym mieście są organizowane wymiany językowe – poszukaj ich na grupach na Facebook czy na Meet Up.

Wykorzystuj techniki szybkiego zapamiętywania i uczenia się

Dzięki nim jesteś w stanie zapamiętać więcej słówek i zwrotów w krótszej jednostce czasu. Takie szkolenie może też podnieść twoją efektywność na innych polach.

Powtarzaj to, czego się nauczyłeś

Najważniejsze w nauce języka nie jest uczenie się nowych rzeczy lecz powtarzanie tego, co już znasz. Oczywiście, niekiedy okaże się, że nie masz już sił na nową lekcję, ale przynajmniej nie zapomnisz starej! Dlatego zawsze powinieneś zaczynać od powtarzania tego, co było.

Popełniaj błędy

Błędy przy nauce języka są nieuniknione i … ważne, bo pozwalają szybciej nauczyć się właściwej formy. Dlatego zamiast się nimi przejmować, ciesz się nimi i ucz się na własnych błędach.

A ile daje (finansowo) znajomość języków obcych?

Z danych z 2015 roku w sektorze usług dla biznesu znajomość języka angielskiego oznaczała wynagrodzenie na poziomie 3500 zł brutto. Przy czym jeśli ta znajomość była biegła – to aż 5600 zl brutto (za Wynagrodzenia.pl). Popłaca też znajomość innych języków. Ci, którzy znają dobrze język niemiecki zarabiają średnio 5500 zł. Francuski – 5645 zł.

Co ciekawe, znajomość kilku języków obcych nie podnosi pensji aż tak bardzo – lepiej znać język jeden, ale za to dobrze. Zatem – do nauki!

Tagi: