Jak rozmawiać z rekruterem przez czat?

computer-419960_640Rekrutacja się zmienia dość dynamicznie. W wielu branżach staje się znacznie mniej sformalizowana. Zamiast sztywnych reguł związanych z CV i Listami motywacyjnymi zaczynają pojawiać się  oczekiwania przesłania portfolio czy linków do social media. Zamiast sztywnej rozmowy kwalifikacyjnej przy kilkuosobowej komisji robi się rozmowy przez Skype, spotkania w kawiarniach czy rozmawia przez czat z kandydatem. Jak prowadzić taką rozmowę? Jak się zachować starając się o prace kiedy rekruter napisze do nas np. przez  Facebook?

Komunikacja przez czat z rekruterem – w jakich firmach?

Wykorzystanie tej metody w ramach rekrutacji może zdarzyć się w zasadzie w każdej firmie – zarówno małym start –upie (znacznie częściej) jak i większej poważnej firmie. Wynika to bowiem raczej ze sposobu działania samej osoby zajmującej się rekrutacją. Oczywiście ta metoda komunikacji zdarzy się też częściej w przypadku rekrutacji na stanowisko związane z mediami, marketingiem, public relations niż stanowiskiem inżyniera.

Jak prowadzić rozmowę przez czat w sprawie pracy?

Przez czat rozmawia się nieco inaczej niż bezpośrednio. Często mamy tendencję do tego by w rozmowie przez komunikator stosować skróty i emotikony, pisać jednocześnie z druga osobą – co może doprowadzić do chaosu w wypowiedziach, odpowiadać kilku osobom na raz. Jeśli będziesz przez komunikator rozmawiał z rekruterem pamiętaj o tym by:

Czego unikać w trakcie rozmowy przez czat?

Dołączanie rekrutera do grona znajomych – tak czy nie?

Czy jeśli  rekruter (lub inna osoba prowadząca rekrutacje) zaprasza nas do znajomych w ramach social media to przyjąć takie zaproszenie? Po pierwsze,  taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, zwłaszcza jeśli jesteście dopiero przed spotkaniem osobistym. Niemniej jednak zdarza się.  Dużym faux pas jest wysłanie rekruterowi zaproszenia, ale jeszcze większym ryzykiem przyjęcie jego zaproszenia do grona znajomych. Pamiętaj, że może to być jedynie sposób na to, by prześwietlić twój profil social media. Jeśli czujesz, że dołączenie rekrutera będzie taktycznie korzystną decyzją (np. dopytuje on o to, dlaczego nie zaakceptowałeś jego zaproszenia), możesz to zrobić, ale pamiętaj, by od razu dodać tę osobę do grupy, która ma ograniczoną widoczność Twoich postów (jeśli zawsze wszystko udostępniasz znajomym bez ograniczeń, to nie dołączaj rekrutera. Jeśli wszystko umieszczasz jako publiczne, to nie ma to żadnego znaczenia – i tak już się dowiedział tego, co chciał).

Tagi: