Podstawowe błędy w szukaniu pracy popełniane przez pracowników

zaangazowanie3311 Podstawowe błędy w szukaniu pracy popełniane przez pracownikówO tym, że warto personalizować CV w zależności od oferty pracy, mówiliśmy nie raz, a nawet nie dwa, tylko po wielokroć. Niestety nadal wielu kandydatów wysyła CV bez zwracania uwagi, na jakie stanowisko konkretnie aplikuje. Jakie jeszcze błędy popełniają?

Serwis CarreerBuilder, który corocznie monitoruje wpadki kandydatów, zapytał HRowców, jak wygląda obecnie sytuacja na rynku pracy i jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci. Czy wszechobecność internetu i możliwość znajdowania informacji niemalże wszędzie pomagają w ograniczeniu podstawowych błędów ? Okazuje się, że niestety nie:

  • 54% kandydatów nadal nie personalizuje CV pod ofertę pracy,
  • 84% nie zadaje sobie trudu sprawdzenia, z kim będzie rozmawiać w trakcie rekrutacji i nie personalizuje wiadomości,
  • 45% nie dołącza listu motywacyjnego,
  • 37% nie pilnuje w żaden sposób swojej aplikacji – czyli nie dopytuje o status, ani po wysłaniu CV, ani po rozmowie kwalifikacyjnej.

Te zachowania to podstawa, jeśli zależy nam na efektywnym szukaniu pracy, dlatego statystyki CareerBuilder nieco zadziwiają. Z drugiej strony niosą informację, jak łatwo wyróżnić się wśród innych kandydatów – wystarczy nie popełniać tych błędów.