Bądź przygotowany na test każdej z wymaganych umiejętności

College students writing test

Czeka Cię spotkanie rekrutacyjne? Przeczytaj dokładnie ogłoszenie i przygotuj się, że każda z umiejętności wymaganych w CV może zostać w trakcie rozmowy przetestowana.

Czasem wiesz…

Niektóre firmy przygotowują kandydatów do rozmowy kwalifikacyjnej, mówiąc im wcześniej (np. w trakcie zaproszenia na spotkanie), jaki spotkanie będzie miało przebieg. Dzięki takiemu wyjaśnieniu kandydat może lepiej przygotować się do spotkania.

Czasem nie wiesz…

To jednak nie reguła. Inne firmy wychodzą z założenia, że kandydat powinien być zawsze przygotowany, a jeśli ma określone, potrzebne kompetencje, to sobie poradzi – dlatego zawsze powinieneś być gotowy na test, nawet jeśli nie został zapowiedziany.

Test w praktyce

Co jest najczęściej testowane? Zdecydowanie twarde umiejętności, które łatwo sprawdzić, np. znajomość języka obcego (testem bądź po prostu rozmową), oprogramowania (poprzez krótkie zadanie do wykonania w tym programie). Niekiedy sprawdzana jest też wiedza (np. testem bądź pytaniami) oraz konkretna umiejętność – np. podczas spotkania na sprzedawcę może zostać przeprowadzona scenka sprzedażowa, podczas rozmowy na asystentkę kandydatka może zostać poproszona o uporządkowanie sterty dokumentów, a podczas rozmowy na stanowisko specjalisty ds. marketingu o rozdysponowanie budżetu na konkretne narzędzia.