Jak użyć Sway do stworzenia niezwykłego CV?

Sway splash Jak użyć Sway do stworzenia niezwykłego CV?Jak się wyróżnić spośród innych kandydatów? Jak przykuć uwagę rekrutera i sprawić, by to właśnie do Ciebie zadzwoniono z propozycją spotkania rekrutacyjnego? Samo CV może już nie wystarczyć, ale dzięki wykorzystaniu prostych w obsłudze, bezpłatnych narzędzi online, możesz stworzyć niezwykłą prezentację, która w niestandardowy sposób opowie Twoja historię. Możesz do tego wykorzystać program Microsoft Swap.

Tradycyjne prezentacje są często nudne i wcale nie jest łatwo sprawić, by były interaktywne i ciekawe. Dlatego jakiś czas temu prym wśród narzędzi do prezentacji zdobyło Prezi, które pozwoliło na nieco inne przedstawianie danych niż zwykła prezentacja oparta na pojedynczych slajdach. Teraz możemy wykorzystać inne ciekawe narzędzie – Sway. Produkt firmy Microsoft, dostępny na rynku od 2014 roku, jest połączeniem Power Point z nowoczesna formą prezentowania danych.  Pozwala na tworzenie interaktywnych raportów, prezentacji, biuletynów, historii, które mogą być odtwarzane na dowolnym urządzeniu mobilnym i stacjonarnym.

Do czego można wykorzystać Sway szukając pracy?

Dzięki niebanalnej formie prezentacji, na jaką pozwala Sway, można wykorzystać go do stworzenia kilku alternatywnych prezentacji przydatnych w poszukiwaniu pracy:

CV na Sway

Takie CV w formie jednej rozwijanej strony, może zastąpić posiadanie własnej witryny internetowej. To po prostu opcja na zaprezentowanie CV w nowej, odświeżonej formie, ale jednak dość tradycyjnie. I bezkosztowo (oraz bez konieczności posiadania umiejętności kodowania stron www). Przykłady skórek:

Wzór CV redaktora

 Jak użyć Sway do stworzenia niezwykłego CV? Jak użyć Sway do stworzenia niezwykłego CV?
Wzór CV
 Jak użyć Sway do stworzenia niezwykłego CV? Jak użyć Sway do stworzenia niezwykłego CV?

Portfolio na Sway

Inną opcją jest stworzenie na Sway portfolio. Niezależnie od tego, czy jesteś copywriterem, grafikiem, specjalistą UX, project managerem czy trenerem biznesu – możesz wykonać portfolio, w którym pokażesz swoje doświadczenie, opiszesz zrealizowane projekty i – co ważne – będziesz mógł oprzeć je o rozwój w czasie (czyli zbudować sobie swoją własną historię).

 Jak użyć Sway do stworzenia niezwykłego CV? Jak użyć Sway do stworzenia niezwykłego CV?

Plany i aspiracje

Równie świetnym pomysłem jest przygotowanie prezentacji dotyczącej tego, co zamierzasz i do czego dążysz. Możesz w niej zaprezentować swoje oczekiwania względem stanowiska (polecane osobom o większym doświadczeniu). Wystarczy zaledwie kilka zdjęć, życiowe motto i parę zdań, by już dodać ciekawy element do CV, który może zainteresować rekrutera na tyle, by chciał się spotkać właśnie z Tobą.

Więcej o Tobie

W CV zmieścić możesz jedynie część informacji o sobie. Ale dzięki Sway, możesz stworzyć nieco bardziej osobistą prezentację, która pokaże cię od innej strony. Możesz w niej opisać swoją ścieżkę kariery, przekazać czego nauczyła Cię praca w każdej z firm, pokazać swój rozwój, zainteresowania – dać się poznać.

 Opis tego, co dał Ci wolontariat
 Jak użyć Sway do stworzenia niezwykłego CV? Jak użyć Sway do stworzenia niezwykłego CV?

Co daje stworzenie portfolio bądź CV na Sway?

Taka forma autopromocji ma kilka korzyści:

  • Pokazuje, że jesteśmy na bieżąco z technologią – Sway ma zaledwie półtora roku i nie wszyscy nawet jeszcze o nim słyszeli, nie mówiąc już o tym, jak niewiele prezentacji w nim stworzono. Wykorzystanie tego narzędzia pokazuje zatem, że jesteś obeznany z tym, co dzieje się w świecie nowych technologii, a niekiedy to bardzo ważne.
  • Daje element zaskoczenia – CV z ładnym tłem widział każdy rekruter. Prezentację również. Historię zbudowaną o Sway  prawie żaden. Wyróżnienie się na rynku masz zatem w kieszeni.
  • Pozwala łączy kilka mediów – tekst, film, dźwięk, zdjęcie – co daje znacznie większe możliwości niż zwykłe „wordowskie” CV.
  • Pozwala publikować i dzielić się swoim projektem na wiele sposobów – poprzez bezpośredni link, Facebook, Twitter, zaproszenie kogoś do współpracy bądź wgranie pliku na stronę.

Jak korzystać ze Sway?

Bardzo łatwo – na YouTube znajdziecie mnóstwo tutoriali i samouczków, które przeprowadzą Was przez proces tworzenia Swaya.  Dzięki nim dowiecie się, jak budować całość scenariusza i zarządzać poszczególnymi kartami i ich zawartością. Niewątpliwą zaletą Sway jest działanie w chmurze, dzięki czemu nie musicie wgrywać dodatkowo treści, jeśli np. posiadanie zdjęcia na Flickr czy Microsoft OneDrive. Aby zacząć korzystać ze Sway potrzebujecie jedynie bezpłatnego konta opartego o adres mailowy w witrynie Microsoft.