„Stać mnie na więcej” – warto to sobie powtarzać

rp_praca-meta.jpgCzy zdarza Ci się mówić samemu sobie, że możesz więcej? Jesteś w stanie zrobić coś lepiej bądź sprawniej? Jeśli tak, to nie przestawaj – takie myślenie faktycznie prowadzi do tego, że poprawiamy nasze wyniki.

Czy automotywowanie się poprzez powtarzanie sobie, że możesz coś zrobić lepiej, działa? Analiza wyników 44 000 osób, które poddały się eksperymentowi, by to sprawdzić, mówi, że tak. Profesor Andrew Lane wraz z kolegą wykorzystał do tego celu ciekawe narzędzie – elektroniczną grę online. Aby mieć pewność, że takie automotywowanie działa na różne typy zadań, sprawdzono uczestników eksperymentu pod różnymi kątami. Okazało się, że niezależnie od tego, czy badani mówili sobie na głos, że będą lepsi bądź szybsi czy też poprzestawali na wyobraźni, to takie działanie rzeczywiście przynosiło efekt i w porównaniu z grupą kontrolną badani radzili sobie lepiej.

Przy okazji sprawdzono, że wynik poprawia również krótkie, motywacyjne video. Badani oglądali filmik o Michaelu Johnsonie – 4-krotnym mistrzu olimpijskim, który był jednym z najbardziej znanych adwokatów automotywowania się. Osoby, które obejrzały filmik, również lepiej wykonywały zadanie.

Biorąc pod uwagę wielkość badanej grupy, można uznać, że badanie było miarodajne. Oznacza to, że od teraz powtarzamy codziennie: następnym razem zrobię to lepiej.

Źródlło: eurekalert.org

Tagi: