Pracujesz na emeryturze? Którym typem emeryta jesteś?

Humanitas-retirement-home-550x367Troskliwy wolontariusz, Zmotywowany przedsiębiorca a może Dążący do równowagi? Emeryci pracują z różnych powodów i w różnym stopniu realizują poprzez prace swoje życiowe cele. Emerytura wcale nie musi być końcem – dla niektórych jest początkiem. Czym różnią się między sobą pracujący emeryci?

Emeryt w równowadze – 24% pracujących emerytów

Zdecydował się na pracę bo chce zachować aktywność fizyczną, psychiczną i nie stracić kontaktu z ludźmi. To osoby przygotowane finansowo na emeryturę (poradzą sobie z tym co mają), ale zdecydowanie przydadzą się im ekstra pieniądze. Często decydują się na pracę w niepełnym wymiarze godzin. Chętnie zmieniają to, co dotychczas robiły na coś lżejszego, bardziej przyjemnego. W tej grupie są zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Emeryt troskliwy wobec innych – 33% pracujących emerytów

To osoby, które są sprawne fizyczne i w dobrej formie. Przez całe życie były zadowolone ze swojej pracy i lubiły ją. Teraz chcą nadal być pożyteczne, często pracując na rzecz lokalnej społeczności. 40% z nich decyduje sie na wolontariat non profit. Często byli wolontariuszami również przed emeryturą. W tej grupie jest nieznacznie więcej kobiet. Co ciekawe poziom finansowy nie a tu znaczenia – znajdziemy tu zarówno ludzi przygotowanych ekonomicznie na emeryturę jak i takich dla których oznacza ona pogorszenie się warunków życia.

Emeryt – przedsiębiorca – 15%

79% z tych osób czuje, że dopiero teraz zaczęło żyć naprawdę. To osoby, które czują się już na tyle pewnie a jednocześnie są w dużym stopniu zabezpieczone finansowo, że nie boją się otworzyć własnego biznesu. To często pracoholicy. Są najbardziej zadowoleni z tego co robią na emeryturze spośród wszystkich grup.  Niekoniecznie pracują dla siebie, ale są bardzo aktywne zawodowo, a 39% z nich ma własną działalność lub firmę.

Emeryt pracujący dla pieniędzy – 28%

Niestety również szeroko reprezentowana grupa tych, którzy pracują, bo nie mają innego wyjścia. Dla nich nic się nie zmieniło – nadal muszą pracować, tylko tym razem bez nadziei na odpoczynek. 30% czuje się wypalonych. Są też pełni frustracji i nie mają satysfakcji z pracy. Tylko 4% z tych osób zrobiło w ciągu swojego życia coś, by przygotować się finansowo na przejście na emeryturę.

Jak myślisz? W której grupie będziesz?

Opracowanie – za raport Merrill Lynch

Tagi: