Jest praca dla ratowników wodnych! Jak nim zostać?

lifesaver-933560_640Kolonie, kąpieliska, ośrodki sportu z basenami – te miejsca potrzebują ratowników. A kandydatów niedobór… Jeśli umiesz świetnie pływać, to podsuwamy Ci pomysł na pracę wakacyjną. 

Jak zostać ratownikiem WOPR?

Punkt wyjścia – świetne umiejętności pływackie. Aby zdać egzamin praktyczny, należy przepłynąć 400 m w czasie nie dłuższym niż 8 minut i wykonać 6 innych zadań (np. przepłynięcie 25 m pod lustrem wody z wydobyciem przedmiotów). Kandydat na ratownika musi również przejść szkolenie dla ratowników wodnych zgodne z rozporządzeniem MSW z 21 czerwca 2012 roku, zakończone egzaminem teoretycznym (min. 63 godziny szkolenia). Aby móc zostać ratownikiem, trzeba ukończyć 18 lat.

lifeguard-1129225_640

Całość szkolenia trzeba opłacić. Koszt różni się w zależności od jednostki, która go organizuje. Z reguły wynosi około 1000 zł. I to wydaje się być największą barierą, która powoduje braki kadrowe. Z analiz ogłoszeń łatwo bowiem wywnioskować, że w ciągu pierwszych wakacji posiadania uprawnień, zarobi się niewiele – jest to zatem inwestycja na lata. Proponowane wynagrodzenie wynosi najczęściej 1000-2000 zł netto miesięcznie. Niekiedy jednak dochodzi do tego zakwaterowanie i wyżywienie. Kurs ratownika wodnego to również opcja na pracę za granicą – wielu naszych ratowników pracuje na plażach we Włoszech czy Hiszpanii.

Praca ratownika jest bardzo odpowiedzialna – zależy od niego ludzkie życie (nierzadko dzieci). Jest to jednak także ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy lubią pływać i chcą, by ich praca miała głębszy sens. W tym sezonie na zrobienie kursu może być już za późno, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by uwzględnić go w planach na przyszły rok.

sea-1358503_640
Tagi: