Jest praca dla ratowników wodnych! Jak nim zostać?

lifesaver 933560 640 Jest praca dla ratowników wodnych! Jak nim zostać?Kolonie, kąpieliska, ośrodki sportu z basenami – te miejsca potrzebują ratowników. A kandydatów niedobór… Jeśli umiesz świetnie pływać, to podsuwamy Ci pomysł na pracę wakacyjną. 

Jak zostać ratownikiem WOPR?

Punkt wyjścia – świetne umiejętności pływackie. Aby zdać egzamin praktyczny, należy przepłynąć 400 m w czasie nie dłuższym niż 8 minut i wykonać 6 innych zadań (np. przepłynięcie 25 m pod lustrem wody z wydobyciem przedmiotów). Kandydat na ratownika musi również przejść szkolenie dla ratowników wodnych zgodne z rozporządzeniem MSW z 21 czerwca 2012 roku, zakończone egzaminem teoretycznym (min. 63 godziny szkolenia). Aby móc zostać ratownikiem, trzeba ukończyć 18 lat.

lifeguard 1129225 640 Jest praca dla ratowników wodnych! Jak nim zostać?

Całość szkolenia trzeba opłacić. Koszt różni się w zależności od jednostki, która go organizuje. Z reguły wynosi około 1000 zł. I to wydaje się być największą barierą, która powoduje braki kadrowe. Z analiz ogłoszeń łatwo bowiem wywnioskować, że w ciągu pierwszych wakacji posiadania uprawnień, zarobi się niewiele – jest to zatem inwestycja na lata. Proponowane wynagrodzenie wynosi najczęściej 1000-2000 zł netto miesięcznie. Niekiedy jednak dochodzi do tego zakwaterowanie i wyżywienie. Kurs ratownika wodnego to również opcja na pracę za granicą – wielu naszych ratowników pracuje na plażach we Włoszech czy Hiszpanii.

Praca ratownika jest bardzo odpowiedzialna – zależy od niego ludzkie życie (nierzadko dzieci). Jest to jednak także ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy lubią pływać i chcą, by ich praca miała głębszy sens. W tym sezonie na zrobienie kursu może być już za późno, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by uwzględnić go w planach na przyszły rok.

sea 1358503 640 Jest praca dla ratowników wodnych! Jak nim zostać?