Najlepsza praca na świecie to aktuariusz?

rp_fun-at-work2.jpgJaka jest idealna praca? Większość ludzi zapytanych o to, jak wyobrażają sobie najlepszą pracę, skupia się na dwóch aspektach: dobrym wynagrodzeniu oraz tym, by praca była prosta. O tym, jak bardzo złudne są to kryteria, przekonuje eksperyment przeprowadzony przez Careercast.

Careercast, chcąc wybrać najlepszą pracę na świecie, zaczął od czterech kryteriów, które miałyby świadczyć o tym, że mamy do czynienia z pracą idealną. Są to:

  1. Wysokie wynagrodzenie obecnie,
  2. Perspektywa równie wysokich bądź wyższych zarobków w przyszłości (progres finansowy),
  3. Poziom stresu, jaki odczuwa pracownik (im niższy tym lepiej),
  4. Jakość środowiska pracy (na ile warunki pracy są przyjemne, czyli np. praca w biurze a praca w upale).

Biorąc te cztery kryteria za wystarczające wyznaczniki idealnej pracy, przeanalizowano listę zawodów i okazało się, że w 2015 roku pracą marzeń powinien być … aktuariusz (czyli osoba robiąca kalkulacje  ryzyka dla towarzystw ubezpieczeniowych). To ten zawód łączy ze sobą niski poziom stresu, przyjemne środowisko i wysokie wynagrodzenie.

No dobrze, choć może wydawać się nam to dziwne, to może faktycznie wszyscy aktuariusze to szczęśliwi ludzie? Zapytano ich zatem o to i okazało się, że wcale nie jest to zawód najszczęśliwszych ludzi, choć poziom zadowolenia wykracza poza średnią.  64 proc. aktuariuszy skarżyło się, że ich praca nie ma żadnego głębszego znaczenia dla nikogo (poza zyskiem towarzystw ubezpieczeniowych).

Jak zatem widać, ci którzy myślą, że praca marzeń to po prostu zasobny portfel i mało stresu, głęboko się mylą…

Tagi: