Tylko 10 proc. Polaków chce (i może) pracować zdalnie

rp_praca-dom.jpgBrak straty czasu na dojazdy, większy spokój w czasie pracy, opcja na podróżowanie i możliwość lepszego zarządzania własnym czasem – to korzyści, które wskazują pracownicy pracujący zdalnie. Mimo ewidentnych plusów, Polacy nie chcą (i nie mogą) tak pracować. Gotowość do pracy zdalnej (lub taką możliwość) wyraża zaledwie 10 proc.

Jak wynika z analiz polskiego rynku pracy, opublikowanego w serwisie Dziennika Gazety Prawnej, Polacy nie są fanami pracy zdalnej. W ten sposób chciałoby pracować zaledwie 10 proc. z nas. Obecnie, najwięcej osób pracuje w tej formie w województwie małopolskim (15 proc. ) i mazowieckim (13 proc.). Na kolejnych miejscach są dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie.

Kto pracuje zdalnie? Głównie pracownicy IT (aż 30 proc. pracowników sektora), usługi (16 proc.) i pracownicy usług finansowych i prawnych (10 proc.).

Pracownikami zdalnymi są głównie osoby z wykształceniem wyższym, wyspecjalizowani pracownicy techniczni (ok. 20 proc.). Znacznie częściej w ten sposób pracują mężczyźni (14 proc. mężczyzn) niż kobiety (6 proc.), co wiąże się z tym, że praca zdalna przeważa w branży IT, zdominowanej przez mężczyzn.