Jak zidentyfikować swoje mocne strony?

Fotolia 69310785 XS Jak zidentyfikować swoje mocne strony?

Na większości rozmów kwalifikacyjnych pojawia się pytanie o nasze mocne strony. Spora część kandydatów odpowiada źle. Nie chodzi nawet o podawanie wady jako zalety (pracoholizm), ale bardzo często pojawia się kłopot z identyfikacją tego, co jest naszym największym plusem w pracy.

Świadomość mocnych stron jest ważna nie tylko dla samej rozmowy kwalifikacyjnej, ale dla całej Twojej kariery. Dlatego warto umieć te obszary zidentyfikować i wiedzieć, co naprawdę jest Twoją mocną stroną.

Po co musisz znać swoje mocne strony?

Nie tylko po to, by dobrze wypaść na rozmowie, ale również po to, by:

  • wiedzieć, w jakiej pracy będziesz sobie dobrze radził;
  • poznać obszary, które dają Ci zadowolenie (lubimy robić to, w czym jesteśmy dobrzy);
  • wiedzieć, czego nie musisz już tak intensywnie rozwijać (czas skupić się na słabych elementach) – lub rozwijać te cechy jeszcze mocniej, by stać się w nich ekspertem (wszystko zależy od tego, jakie masz cele);
  • potrafić odrzucić oferty pracy, które nie pasują do tego, w jakim kierunku powinieneś się rozwijać.

 Pozorna znajomość mocnych stron

Często błędnie oceniamy swoje mocne strony. Najczęściej popełnianymi błędami są:

  • myślenie życzeniowe – wydaje się nam, że jesteśmy w czymś dobrzy, bo chcielibyśmy być dobrzy właśnie w tych obszarach;
  • projektowanie – mamy w sobie jakieś cechy, których nie akceptujemy. W efekcie nadmiernie dostrzegamy je u innych (i im przypisujemy), a u siebie ich nie widzimy;
  • ufanie ocenie innych – bywa czasem tak, że jesteśmy w czymś dobrzy nie dlatego, że przychodzi nam to naturalnie, ale dlatego, że wkładamy ogromnie dużo energii i wysiłku w to, by takimi być. Inni, widząc rezultat, uznają, że mamy określone kompetencje w tym zakresie. Tymczasem tak nie jest – po prostu bardzo się staramy. Co jest oczywiście dobre, ale nie można powiedzieć, że jest to nasza mocna strona (choć samo staranie się i determinacja w tej sytuacji jak najbardziej mocną stroną już jest);
  • niedocenianie plusów – jeśli coś przychodzi nam łatwo, jesteśmy w tym dobrzy, to często tego nie doceniamy, np. wymyślamy niezwykłe pomysły. Jesteśmy często przekonani, że to naturalna umiejętność i nie doceniamy kreatywności, jaka w nas drzemie.

 Błędna identyfikacja mocnych stron powoduje, że wybieramy nieodpowiednie dla nas prace, tracimy czas na skupianie się na rzeczach, które nam po prostu nie idą i nie rozwijamy tych, które powinniśmy.

 Jak swoje mocne strony poznać?

 Autoanaliza

 Co prawda, wgląd w siebie można mieć pozorny, ale nie zaszkodzi nieco się nad sobą zastanowić:

  • wypisz zadania, które udało Ci się zrealizować z sukcesem w pracy (lub na studiach). Kiedy to zrobisz, spróbuj zastanowić się i wypisać to, jakie cechy spowodowały, że udało Ci się dokonać tego dzieła, co było Ci do tego potrzebne. Na koniec zastanów się, które z tych rzeczy przyszły Ci łatwo, a które sporo Cię kosztowały – te „łatwe” to Twoje mocne strony;
  • wypisz mocne cechy – te, które Twoim zdaniem, posiadasz. Następnie do każdej z nich podaj przynajmniej 5 przykładów zachowań i konkretnych sytuacji, w których te cechy się ujawniły. Nie możesz przypomnieć sobie więcej niż trzech? Najwyraźniej jedynie wydaje Ci się, że to Twoja mocna strona (to ćwiczenie pomaga w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej).

 Pytanie do szefa

Poproś szefa o rozmowę, w której wskaże Twoje mocne strony. Jak widzi Cię w pracy? Za co Cię ceni? Możesz powiedzieć mu, że jest to dla Ciebie ważne, gdyż chcesz lepiej rozumieć swoje mocne strony.

 Pytanie do osób, które dobrze Cię znają

Praca zawodowa jest specyficzna – nie zawsze ujawniają się w niej wszystkie nasze mocne strony. Jeśli stanowisko nie wymaga umiejętności rozwiązywania problemów, to nasz szef takiej mocnej strony może nie zauważyć (bo nie ma przykładów takiego zachowania). Osoby, które dobrze nas znają (rodzina, znajomi), takie rzeczy jednak widzą. Warto zatem zadać pytanie kilku najbliższym osobom, jak Cię postrzegają – jakie 5 cech wskazaliby u Ciebie jako najważniejsze.

 Testy

W Internecie nie brakuje testów, które mają identyfikować nasze mocne strony. Można je przeprowadzić, ale pamiętaj, że często będziesz wybierał te odpowiedzi, które bardziej pasują do Twojego wyobrażenia o sobie (w efekcie uzyskasz obraz „ja idealnego”, a nie tego, jakim rzeczywiście jesteś na co dzień.

 Porównanie danych

Wszystkie cechy zapisz na jednej kartce – to Twoja lista potencjalnych mocnych stron. Niektóre zapiski mogą Cię zaskoczyć – to pewnie te mocne strony, które masz tak dobrze rozwinięte, że nawet ich nie zauważasz. Inne Cię zmartwią, np. te, które są mało przez Ciebie cenione – zamiast być postrzeganym jako osoba szczera, wolałbyś np. być widziany jako dobry przywódca. Pomyśl jednak, jak możesz wykorzystać szczerość do tego, by stać się lepszym liderem. Przeanalizuj zebrany materiał starając się odrzucić te cechy, które pojawiają się tylko raz (mogą wynikać z Twojego myślenia życzeniowego lub tego, że szef postrzega Cię przez pryzmat Twoich obowiązków. To, co zostanie – to Twoje mocne strony. Doceń je i rozwijaj.