Wyjaśnianie przyczyn przerw w CV u kobiet efektywne w rekrutacji

rozmowa511 Wyjaśnianie przyczyn przerw w CV u kobiet efektywne w rekrutacjiWprawdzie pracodawcy nadal pytają kobiety o plany związane z rodzicielstwem czy zamążpójściem, ale coraz częściej zdają sobie sprawę, że takie pytania można uznać za dyskryminacyjne. W efekcie wielu pytań nie zadają. Jak się jednak okazuje, kiedy kobieta ma w CV lukę, to lepiej jeśli ją wyjaśni – nawet niepytana.

Przerwa w zatrudnieniu u kobiety może wynikać z wielu względów – od braku możliwości znalezienia pracy po przerwę związaną z macierzyństwem, opieką nad rodzicami czy nawet tym, że nie musiała pracować, bo zarobki męża wystarczały. Ci pracodawcy, którzy nie chcą być posądzeni o dyskryminację, często o te przerwy w pracy nie pytają. Nie znaczy to jednak, że sytuacja ich nie zastanawia. Jak wykazały badania przeprowadzone na Vanderbilt Law School, wyjaśnienie przerwy w zatrudnieniu jest dla kobiet dobre – zwiększa ich szanse na otrzymanie propozycji pracy aż o 30-40 proc.

Badacze, którzy przeprowadzili analizę, sami byli zdziwieni jej wynikami. Informacje osobiste dotyczące przyczyn przerwy w CV nie są przecież związane bezpośrednio z pracą. Mało tego, nie miało znaczenia, czym kobieta wyjaśniała ową lukę, a jedynie to, że po prostu ją wyjaśniała. Być może w tym przypadku chodzi o zaspokojenie ciekawości szefa bądź to, że kobietę, która otwarcie mówi o powodach zawieszenia kariery, traktuje się jako bardziej otwartą? Jakby na to nie patrzeć, pamiętajcie, by – jeśli macie przerwę w CV – starać się nawet bez pytania ją wyjaśnić (lub wpisać to już w CV).

Źródło: psychcentral.com