Co jest ważne w pracy zespołowej?

zespolawans3 Co jest ważne w pracy zespołowej?Pytanie o pracę zespołową jest jednym z tych, których można oczekiwać podczas rekrutacji. Wynika to z tego, że w zasadzie zawsze pracujemy zespołowo i dla pracodawcy to, czy będziemy sobie w takiej pracy radzić (lub jakie mamy doświadczenie w tej mierze) jest niezwykle ważne. Jak odpowiedzieć na to pytanie? 
Co zazwyczaj na takie pytanie odpowiadają kandydaci?

„W pracy zespołowej ważna jest dla mnie komunikacja. Staram się dbać o to, by była jak najlepsza” – żadnych konkretów. „Komunikacja” jako słowo – wytrych – taka odpowiedź świadczy o tym, że o pracy zespołowej kandydat pojęcie ma blade.
„Lubię pracować w zespole. Można się wiele dowiedzieć od kolegów” – kandydat typu „truteń” – niewiele robi i w pracy w zespole odgrywa marginalną rolę.
„Jestem gotowy na to, by pomagać innym” – kandydat nie traktuje pracy zespołowej jako wspólną odpowiedzialność za zadanie. Dla niego praca w zespole to kilka osób, z których każdy ma coś do wykonania, co przypadkiem jest częścią tej samej układanki.

Co warto powiedzieć?

„Ważne jest dla mnie, by dostarczać wysokiej jakości wyniki w czasie, którego zespół ode mnie oczekuje” – to esencja pracy w zespole. Fakt, że czujesz się odpowiedzialny za wspólny wynik i wiesz, że od Twojej części zależy powodzenie całości.
„Lubię pracę w zespole, bo mogę wnieść moje umiejętności i specjalizację do projektu. Tak jak moi koledzy wnoszą swoje” – to pokazuje, że rozumiesz, że zespół to coś więcej niż suma jego elementów składowych.
„Praca w zespole to dla mnie możliwość zrobienia czegoś, czego nie mogę osiągnąć samemu” – bo każdy ma inne umiejętności, bo można dzielić się wiedzą, bo można spojrzeć na zagadnienie z wielu perspektyw.

Przemyśl, co chcesz powiedzieć rekruterowi, zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną.