Odpuść sobie bycie jednocześnie doskonałą żoną, matką i kobietą sukcesu

Wzburzone Wody Logo

Ile z nas wciąż żyje w przekonaniu o tym, że współczesna kobieta powinna być perfekcyjna, mieć dynamicznie rozwijajacą się karierę, stabilność finansową, szczupłą sylwetkę, zdolności kulinarne, by gotować domowe i zdrowe posiłki, domek z ogródkiem poza miastem, dwójkę lub trójkę dzieci, czas na spotkania z koleżankami, podróże, zabiegi kosmetyczne i doskonale relacje z partnerem?

Trochę tego dużo jak na jedną kobietę…

Jednak obawiam się, że większość z nas przy każdym punkcie przytakuje i utwierdza się w obrazie współczesnej kobiety.

Co więcej, jeżeli Twój sposób życia nie spełnia któregoś z wymienionych punktów, już pewnie zastanawiasz się, jak to zmienić i kiedy wcisnąć np. wizytę u kosmetyczki w Twój już zapełniony kalendarz. Zaczekaj jednak, zanim zaczniesz szukać wolnego terminu w harmonogramie na przyszły tydzień.

Podejście do sposobu bycia współczesną „superkobietą” jest dość mocno utrwalone w naszym przekonaniu, co wpływa na nasze usilne próby sprostaniu wszystkim tym wymogom.

Jednak to my same narzucamy sobie tempo oraz wygórowane oczekiwania, porównując się z innymi kobietami.

Musimy najpierw zrozumieć, że nie możemy mieć wszystkiego, a przynajmniej nie wszystko w tym samym czasie, czyli warto sobie nieco odpuścić. Ponieważ problem tkwi nie w społecznych wymogach, ale w naszym uporze udowodnienia innym, że jesteśmy w stanie pogodzić różne życiowe role kobiety.

Niestety, kobiety, które chcą w tym samym czasie być idealnymi żonami, matkami oraz pracownikami, muszą stale walczyć z konfliktem tych ról.

W badaniu pt. „Rodzina a kariera zawodowa – dylematy współczesnych młodych kobiet”,  co trzecia respondentka przyznaje, że ze względu na brak wystarczającej ilości czasu, jej praca lub obowiązki domowe zostają zaniedbane. Kształtuje się w nas wówczas rosnące poczucie winy, że nie spełniamy wymogów danej roli.

Życie zawodowe jak i rodzinne charakteryzują się innymi, często sprzecznymi wymogami i oczekiwaniami, a próba sprostania im i ich pogodzenia sprawia, że poziom frustracji jak i niezadowolenia z siebie rośnie.

Podążając za twierdzeniem H. McGregor, autorki książki pt. „Poradnik dla ambitnych kobiet. Jak zrobić karierę”, próba posiadania wszystkiego nie jest wyłącznie niemożliwa do osiągnięcia, ale co ważniejsze, ma na nas negatywny wpływ z co najmniej 3 powodów.

Po pierwsze, odniesienie sukcesu w danym obszarze związanym np. z karierą, życiem rodzinnym czy rozwojem, wymaga koncentracji oraz poświęcenia się danemu obszarowi. Nie ma więc miejsca na tak często przez nasz poszukiwaną równowagę życiową jak i osiągnięcie satysfakcji we wszystkich kategoriach życiowych jednocześnie.

Po drugie, próbom osiągnięcia czegoś, co jest niemożliwe, towarzyszy zazwyczaj frustracja oraz rozczarowanie. Brak zamierzonych rezultatów ma w konsekwencji negatywny wpływ na nasze poczucie wartości jak i samoocenę.

Po trzecie, towarzyszące Ci wyczerpanie w dążeniu do osiągnięcia niemożliwego, w końcowym etapie wpłynie negatywnie na pozostałe obszary Twojego życia, które są zaniedbywane ze względu na marne próby osiągnięcia równowagi między konkurencyjnymi kategoriami.

Życie składa się z naszych wyborów i nie musi być stałą walką o sprostanie niemożliwym oczekiwaniom.

Dlatego już teraz zastanów się, jakie są Twoje obecne priorytety w życiu i zmień prędkość lub kierunek swoich działań.

Im wcześniej zdecydujesz, jaki obszar życia w danym momencie jest dla Ciebie ważny, tym szybciej i skuteczniej zaczniesz się w nim realizować z poczuciem satysfakcji i zadowolenia z siebie.

Notatka biograficzna

Natalia Kłubko, Wzburzone Wody.

Jej misją jest wzbu(dz/rz)anie u kobiet pewności siebie oraz wiary we własne możliwości w dążeniu do odnalezienia satysfakcjonującej ścieżki rozwoju. Dzieląc się wiedzą, doświadczeniem oraz praktycznymi wskazówkami, pragnie pomagać kobietom w znajdowaniu inspiracji, wytrwałości i uporu w dążeniu do zdobycia wymarzonej pracy.

Tagi: