Gdzie najprędzej zastąpią nas roboty?

bezrobocie12 Gdzie najprędzej zastąpią nas roboty?O tym, że automatyzacja pracy sprawia, że coraz więcej zadań może zostać przejętych przez roboty bądź oprogramowanie, wiemy nie od dziś. Powoli widzimy, jak świat się zmienia, znikają zawody (ale i pojawiają się nowe). Spora część obecnych wakatów (około ¼) zniknie z rynku pracy w ciągu najbliższych 20 lat. Gdzie automatyzacja wykruszy najwięcej zawodów?

Czy bardziej powinni bać się mieszkańcy Krakowa czy Szczecina? Gdzie jest największe ryzyko automatyzacji? Z danych zaprezentowanych w serwisie rynek pracy wynika, że nie w każdym mieście automatyzacja będzie przebiegać tak samo – wszystko zależy od tego, w jakim charakterze obecnie pracują osoby w danych miastach i na ile te zawody są narażone na automatyzację.

Gdzie jest najmniejsze ryzyko tego, że stracisz pracę na rzecz robotów?

Kraków, Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań – te miasta są najbardziej bezpieczne. Automatyzacja nie zabierze tam więcej niż 20% wakatów.

Największym ryzykiem – ponad 30% wakatów, zabiorą roboty w: Szczecinie, Bielsko Białej, Radomiu, Gdańsku, Opolu.

Na szczęście jest to sprawa dość odległa (około 15-20 lat) i warto też pamiętać o tym, że automatyzacja tworzy tez miejsca pracy – niestety najczęściej w obszarze IT. Warto zatem się zabezpieczyć i już teraz wybrać dobrą specjalizację.