„Jestem za stary” czyli auto-sabotowanie własnej kariery

starszy pracownik33 „Jestem za stary” czyli auto sabotowanie własnej karieryOsoby powyżej 50 roku życia mają nieco większe trudności ze znalezieniem pracy niż młodsze. Zastanawiając się nad przyczynami odrzucania ich kandydatury, często winią ageizm – dyskryminację osób starszych. A nie zawsze tak jest. Jakie są inne powody odrzucania CV osób starszych?

Za wysokie kwalifikacje

Sytuacja, w której ktoś zatrudni byłego dyrektora na stanowisku specjalisty, jest niezwykle rzadka. Pracodawca boi  się, że stanowisko nie spełni oczekiwań pracownika oraz że zacznie od „dyrektorować” zamiast wykonywać polecenia.

Błędy formalne w CV

Nieodpowiednie formatowanie, literówki, brak adresu mailowego (lub ewidentnie wysłanie CV przez córkę) – to wszystko pokazuje, że kandydat ma trudności z wykorzystaniem komputera w pracy (a to obecnie konieczna umiejętność).

CV wysyłane na nieodpowiednie stanowisko

Spełnianie zaledwie 50 proc. kryteriów ogłoszenia nie sprawi, że zaczniemy być zapraszani na spotkania rekrutacyjne. Tymczasem osoby starsze często zachowują się tak, jakby ilość wysłanych CV mogła przerodzić się w jakościowe spotkania rekrutacyjne. Niestety, nie działa to i u młodych, i u starszych.