Wzrost zarobków – wyższy poziom szczęścia

927992a9-d2b7-413e-abe2-93070ebfe927

Przeświadczenie, że wyższy poziom dochodów oznacza większe szczęście, jest często spotykane. A jak to wygląda w praktyce?

Nieco inaczej

W praktyce niewiele się zmienia, przynajmniej jeśli chodzi o zależność między wzrostem dochodów, a odczuwanym z tego tytułu poczuciem szczęścia i spełnienia.

Z drugiej strony, można dostrzec zależność między szczęściem a zarobkami, ale w przeciwnym kierunku: poziom szczęścia zauważalnie się obniża, jeśli tracimy pieniądze.

Są na to naukowe dowody

Badacze z Uniwersytetów Stirling i Nottingham przebadali 18 000 dorosłych osób. Podążali ich śladami przez 9 lat, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy pieniądze dają szczęście. Analizowano poziom dochodu jednostki (i poziom dochodu rodziny) oraz badano poczucie satysfakcji i zadowolenia z życia. Przy okazji każdej osobie zrobiono również test osobowości. I co się okazało? Według badaczy, poziom szczęścia był niezależny od przyrostu dochodu jednostki. Innymi słowy, ludzie nie stawali się szczęśliwsi, kiedy zaczynali zarabiać więcej. Mniej szczęśliwi stawali się jednak ci, którym dochód spadł.

Podatni bardziej

Nie dotyczy to jednak wszystkich, a jedynie niektórych osób. Spadek nastroju jest charakterystyczny dla tych, którzy są przebojowi, dobrze nastawieni, efektywni w pracy i poza nią oraz sumienni. Jeśli te osoby z jakichś powodów zaczęły zarabiać mniej, to ich poczucie zadowolenia z życia wyraźnie spadało.

Tagi: