Pracy przybywa

Geschäftsfrau mit Business Team im Freien

Po pierwszym kwartale 2016 r. widać, że pogłębia się tendencja rynku pracownika w większości sektorów gospodarki.

O pracownika zabiega pracodawca

Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy można wymienić odpływ ponad miliona osób za granicę i towarzyszące mu starzenie się społeczeństwa. Pod pojęciem „rynek pracownika” rozumiemy taką sytuację, w której o pracownika zabiega pracodawca, co wiąże się z tym, że oferty pracodawców zawierają coraz więcej benefitów – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor serwisu InfoPraca.pl. Wydłuża się także czas rekrutacji. Na znaczeniu zyskują kompetencje miękkie, tj. praca zespołowa, szybkie przyswajanie wiedzy czy dobra organizacja.

Coraz więcej branż z przewagą popytu na pracowników

Przybywa branż, w których popyt na pracowników przewyższa podaż. Z brakami kadrowymi  spotykają się zarówno pracodawcy szukający pracowników ze specjalistyczną wiedzą, jak i do prac prostych. W tym gronie jest IT, energetyka, inżynieria, budownictwo, produkcja, sprzedaż. Duże zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają także obsługa klienta, branża instalacyjna/utrzymanie/serwis,  logistyka, finanse. W cenie są operatorzy maszyn CNC, tokarze, operatorzy wózków widłowych, diagności, mechanicy, elektromechanicy.

Oferty w województwach

Najwięcej ofert pracy jest dostępnych w województwach: mazowieckim, śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim i małopolskim. Tu także odnotowywane są  najniższe wskaźniki bezrobocia. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w styczniu najwięcej ofert pracy, w porównaniu do grudnia, przybyło w województwie podlaskim.

Tagi: