Polska w średniej unijnej pod względem pracy zdalnej

laptop-837206_640Już 4,6% polskich pracowników pracuje w systemie home office – to prawie tyle, co średnia unijna (4,7%). Choć do najlepszych jeszcze nam nieco brakuje, to jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o otwartość na zdalną pracę.

Najwięcej osób pracuje zdalnie w Luksemburgu – 14,1%* (to ciekawa informacja dla przedsiębiorców, którzy mają opory przed zatrudnianiem zdalnych pracowników – jakby nie patrzeć, Luksemburg ma najwyższe wynagrodzenia i wysoki poziom produktywności). Za Luksemburgiem uplasowały się Holandia (13%), Austria , Finlandia, Dania (po około 10%). Polska znajduje się na 11. miejscu w Europie, wyprzedzając Hiszpanię (4,3%), Wielką Brytanię (3,6%) czy Węgry (3,4%). Najmniej osób pracuje w ten sposób w Rumunii i Bułgarii (po ok. 0,4%).

Praca zdalna dla firm zagranicznych

Praca w systemie home office nie musi oznaczać pracy dla polskiego przedsiębiorcy. Coraz częściej w ten sposób zatrudniani są pracownicy przez firmy zagraniczne. Inaczej mówiąc – pracujesz dla firmy z USA czy Norwegii, przebywając w Polsce. W przypadku pracodawców z innych stref czasowych i kultur, problematyczne może być to, że trzeba być dostępnym (często) w godzinach pracy danej firmy, czyli pracować np. popołudniami  i w nasze święta. Wynagradzają to jednak zarobki – zazwyczaj na poziomie kraju, który nas zatrudnia.

*Analiza – Sedlak&Sedlak