Krótszych dni pracy w Wigilię i Wielki Piątek nie będzie

rp_wigilia-w-pracy.jpgOdrzucono projekt autorstwa PSL, by skrócić czas pracy pracowników w Wigilię i Wielki Piątek do maksymalnie 4 godzin. Krótszej pracy w te dni nie będzie. Chyba, że macie wyrozumiałego szefa.

Idea, która stała za projektem, związana była z tym, że w wielu firmach i tak pracuje się w Wigilię krócej (w Wielki Piątek to jednak rzadkość). Pracownicy są jednak uzależnieni od tego, czy na takie rozwiązanie zgodzi się pracodawca. Z reguły wygląda to tak, że w firmach państwowych faktycznie praca jest krótsza. W prywatnych – w zależności od branży i szefa – niekiedy nie ma o tym mowy.

Według projektu, dodatkowe wolne w dzień Wigilii i Wielkiego Piątku byłoby kolejnym kosztem pracodawcy – musiałby bowiem zapewnić pracownikom wynagrodzenie za cały dzień pracy, a jednocześnie nie mógłby wymagać więcej niż 4 godzin pracy. Czy to dobry pomysł? Wielu pracowników i tak nie jest efektywnych w te dni (przynajmniej w Wigilię). Z drugiej strony, to kolejne obciążenie i tak już ledwo dyszących pracodawców.

Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu było 137 posłów, 57 było przeciw, a 236 wstrzymało się od głosu.

Tagi: