Kim jest toksyczny pracownik?

matryoshka-516281_640Wydawałoby się, że pracownik toksyczny to taki, który przez cały dzień nie przykłada się do pracy. Tymczasem okazuje się, że najczęściej na to miano zasługują pracownicy pewni siebie, produktywni, skoncentrowani na sobie, którzy postępują według ściśle określonych zasad.

Według analiz przygotowanych i opublikowanych w Harvard Business Review, toksyczni pracownicy wcale nie są osobami, które po prostu pracują źle. To osoby, które swoim zachowaniem wprowadzają taką atmosferę, że to inni zaczynają źle pracować. Jakie cechy i zachowania odpowiadają najmocniej za to, że pracownik staje się toksyczny?

Niestety, jak wykazują badania, jedno zgniłe (toksyczne) jabłko w grupie pracowników może obniżyć produktywność zespołu o 30% i sprawić, że pozostali pracownicy zaczną zachowywać się podobnie. Poza tym toksyczny pracownik w pracy sprawia, że osoby naprawdę dobre, zaczynają mocniej rozważać odejście (54% częściej rezygnują z pracy). Podsumowując to wszystko, badacze z HBR uznają, że koszt posiadania pracownika toksycznego jest tak wysoki jak posiadanie trzech nietoksycznych pracowników. Dlatego nawet gwiazdy bywają zwalniane, jeśli zachowują się w sposób, który można uznać za toksyczny.

Źródło: barrettrose.com

Tagi: