Kim jest toksyczny pracownik?

matryoshka 516281 640 Kim jest toksyczny pracownik?Wydawałoby się, że pracownik toksyczny to taki, który przez cały dzień nie przykłada się do pracy. Tymczasem okazuje się, że najczęściej na to miano zasługują pracownicy pewni siebie, produktywni, skoncentrowani na sobie, którzy postępują według ściśle określonych zasad.

Według analiz przygotowanych i opublikowanych w Harvard Business Review, toksyczni pracownicy wcale nie są osobami, które po prostu pracują źle. To osoby, które swoim zachowaniem wprowadzają taką atmosferę, że to inni zaczynają źle pracować. Jakie cechy i zachowania odpowiadają najmocniej za to, że pracownik staje się toksyczny?

 

  • Osoba nadmiernie kontrolująca – taka, która zawsze wszystko chce robić sama, nie deleguje zadań i nie ma zaufania do innych (zatem musi wszystko kontrolować). Toksyczny pracownik, zachowując się w ten sposób, pokazuje wszystkim, jak poświęca się dla pracy i ile kosztuje go robienie wszystkiego samemu (jednocześnie nie dopuszczając pracy zespołowej).
  • Osoba nadmiernie pewna siebie – taka, która przecenia swoje możliwości zrobienia zadania dobrze, a jednocześnie głośno podkreśla sposób, w jaki powinno zadanie zostać wykonane. Z badań wynika, że osoby narcystyczne 43% razy częściej wykazują się toksycznym zachowaniem w pracy.
  • Osoba, która obija się w pracy – po prostu demotywuje innych.
  • Osoba, która wiecznie odwleka wykonanie zadań – a jednocześnie zawsze wydaje się zajęta – za to potrafi spędzić godzinę na zakupach online. Demotywuje.

 

Niestety, jak wykazują badania, jedno zgniłe (toksyczne) jabłko w grupie pracowników może obniżyć produktywność zespołu o 30% i sprawić, że pozostali pracownicy zaczną zachowywać się podobnie. Poza tym toksyczny pracownik w pracy sprawia, że osoby naprawdę dobre, zaczynają mocniej rozważać odejście (54% częściej rezygnują z pracy). Podsumowując to wszystko, badacze z HBR uznają, że koszt posiadania pracownika toksycznego jest tak wysoki jak posiadanie trzech nietoksycznych pracowników. Dlatego nawet gwiazdy bywają zwalniane, jeśli zachowują się w sposób, który można uznać za toksyczny.

 

Źródło: barrettrose.com