Grupowa rozmowa kwalifikacyjna – 7 porad

Rzadkie jezyki Grupowa rozmowa kwalifikacyjna – 7 porad

Wybierasz się na spotkanie rekrutacyjne, które będzie „grupową rozmową kwalifikacyjną”? Jak poradzić sobie z takim zadaniem i wypaść najlepiej?

Grupowa rozmowa czyli spotkanie z kilkoma kandydatami jednocześnie. Z punktu widzenia firm, pozwala to zaoszczędzić czas rekrutacji (zamiast godziny na każdego kandydata można spotkać się np. z 8 osobami w 3 -4 godziny) i daje lepsze możliwości porównywania kandydatów między sobą. Niestety, powoduje również większy stres u kandydatów i nie zawsze umożliwia zadawanie dodatkowych pytań. Dlatego często jest to pierwszy etap rekrutacji, który ma po prostu wybrać najlepiej rokujących kandydatów. Z wybranymi rekruterzy spotkają się po raz kolejny i wtedy jest czas na pogłębione pytania.

Z punktu widzenia kandydatów takie spotkania to stres – widzą swoich konkurentów i muszą odpowiadać na pytania bądź wykonywać zadania w ich obecności (nieco jak podczas Assessment Center). Jak sobie z tym poradzić? Mamy dla was kilka porad:

1. Wygodny, ale elegancki strój

Niezależnie od tego, na jakie stanowisko aplikujesz, odpowiedni strój doda ci odwagi, pewności siebie i sprawi, że będziesz się czuć dobrze. Ważne, by wybrać taki, w którym jest Ci wygodnie i który po prostu lubisz. Dlaczego to takie istotne? Statystycznie 1 lub 2 osoby przyjdą ubrane tak, jakby właśnie wyszły do sklepu po bułki (na ich tle już zapunktujesz). Kolejna osoba założy coś, w czym będzie czuła się źle i co sprawi, że będzie zachowywać się nienaturalnie bądź będzie skrępowana. Dobrym strojem przyciągasz uwagę, budzisz zaufanie i już pokonałeś lub pokonałaś kilku kandydatów.

2. Uśmiech

Lubimy ludzi, którzy się uśmiechają. I to nawet wtedy, kiedy są naszą konkurencją. Dlatego uśmiechaj się – do kontrkandydatów i do rekruterów – będą Cię bardziej lubić, a Ty będziesz bardziej rozluźniony i pewny siebie.

3. Prezentacja

Na każdym tego typu spotkaniu jest czas na to, by kandydat się zaprezentował. Staraj się nie być pierwszą osobą (chyba, że zostaniesz wyznaczony) – to świadczy o niskiej odporności na stres. Poza tym, jeśli będziesz pierwszy, zmoderujesz wypowiedź wszystkich (cała reszta osób oprze się na tym, co powiedziałeś). Dlatego lepiej być 3-4 osobą – możesz odnieść się wtedy do tego, co powiedzieli inni, ale… pamiętaj by dodać coś zupełnie od siebie (np. swoje zainteresowania, jeśli nikt ich nie podał bądź powody, dla których chcesz tę pracę).

4. Zachowanie wobec innych osób

Staraj się być miły i sympatyczny wobec wszystkich – bardzo często jednym z elementów oceny jest to, jak się zachowujemy podczas takiego spotkania. To wskazówka, jak będziemy się zachowywać w przyszłości w naszej grupie odniesienia.

5. Prezentacja własnych umiejętności

Pamiętaj o tym, na jakie stanowisko aplikujesz i czego oczekiwano w ogłoszeniu – tych właśnie cech będą szukać rekruterzy wśród kandydatów. Jeśli np. jest to stanowisko sprzedażowe, to musisz umieć sprzedać siebie. Jeśli związane z obsługą klienta, to ważne, by okazać zainteresowanie ludźmi i rozmawiać z nimi.

6. Zaangażowanie i motywacja

Podczas grupowej rozmowy kwalifikacyjnej nie da się sprawdzić zbyt wielu cech, ale widać wyraźnie, komu zależy, kto jest zainteresowany stanowiskiem i ma motywację. Jak to pokazać? Przede wszystkim słuchaj uważnie tego, co mówią osoby prowadzące spotkanie, zwłaszcza wtedy, kiedy prezentują stanowisko i firmę. Możesz zadać merytoryczne pytanie dotyczące pracy (ale unikaj pytań w stylu „ile to potrwa” – świadczą o braku zaangażowania). Uśmiechaj się, kiwaj głową i jeśli grupa otrzyma jakieś zadanie, zabierz się do niego z entuzjazmem.

7. Bądź szarą eminencją

Wielu osobom wydaje się, że w trakcie takich spotkań należy wyrwać się przed szereg i pokazać umiejętności przywódcze. Ciekawe jest to, że osoby, które jako pierwsze zaczynają się odzywać i zdają się prowadzić grupę, najczęściej takich umiejętności nie posiadają. Zazwyczaj w połowie spotkania wyłania się z grupy nieformalny, prawdziwy lider.

Pamiętaj, że grupowa rozmowa kwalifikacyjna nieco różni się od indywidualnej – najważniejsze jest to, by wypaść dobrze na tle innych kandydatów. Dopiero kiedy dostaniesz się do drugiego etapu, rozpocznie się typowa rekrutacja.