„Nie chcę być strażakiem”

ncbs2

„Nie chcę być strażakiem” to hasło kampanii, którą fundacja Integracja wspiera aktywność zawodową osób z niepełnosprawnością i promuje prowadzony przez siebie portal rekrutacyjny: sprawniwpracy.pl.

Predyspozycje i umiejętności

Kampania w przewrotny sposób promuje zatrudnianie osób z niepełnosprawnością i ma na celu zmianę postaw społecznych. Pokazuje osoby z niepełnosprawnością jako pełne życia, asertywne, dobrze radzące sobie z wyzwaniami. Niekoniecznie spełniające się w zawodzie strażaka, ale w innych już tak, zgodnych z indywidualnymi predyspozycjami i umiejętnościami. Potwierdzeniem tego są różnorodne oferty pracy i ogłoszenia kandydatów na portalu sprawniwpracy.pl

Budowanie świadomości

Film „Nie chcę być strażakiem” przełamuje stereotypy, zachęca do większej otwartości i przekonuje pracodawców, by radzili sobie ze świadomością, że osoby z niepełnosprawnością mogą wykonywać wiele zawodów bez większych przeszkód, jak też uświadamia tym osobom i ich bliskim, że na rynku pracy usuwa przed nimi się coraz więcej barier.

Zmiany w orzecznictwie mile widziane

Kampania ma także wpłynąć na zmiany sposobu, w jaki kwestie dotyczące niepełnosprawności i pracy ujęte są w polskim prawie. Obecny system orzecznictwa opiera się na założeniu, że osoby z niepełnosprawnością nie mogą lub nie powinny pracować – w ich orzeczeniach często widnieje zapis: „częściowo/całkowicie niezdolny do pracy” lub „całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji”. To działa na wyobraźnię i buduje mylne poczucie, że przed osobami z niepełnosprawnością rynek pracy się zamyka. Aby to poczucie zmienić, w systemie orzekania o niepełnosprawności trzeba wprowadzić nowe określenia, z których będzie jasno wynikać, że w osobach z niepełnosprawnością tkwi potencjał, który warto docenić. Integracja zbiera także podpisy pod petycją, dzięki której stanie się to możliwe (więcej na sprawniwpracy.pl).

InfoPraca.pl, zaangażowana w wyrównywanie szans na rynku pracy, wspiera kampanię Integracji.

Tagi: