10 powodów, dla których satysfakcja z pracy jest ważna

business, startup, gesture and people concept - happy businessman or creative male office worker with computers showing ok hand sign

E tam, to tylko praca. Wszystko jedno, co będę robić – liczy się tylko przelew na koniec miesiąca. Czy ty też masz takie podejście do pracy? Jeśli tak, to może pora je zmienić? Satysfakcja z pracy jest niezwykle ważna i pomaga nam na wielu polach – sprawdź na jakich:

1. Zadowoleni z pracy są bardziej produktywni

To oni najczęściej przedstawiają nowe pomysły, realizują je i mają energię na to, by kończyć sprawy w terminie. Zadowoleni są średnio o 12% bardziej produktywni (University of Warwick). Z badań wynika, że firmy, które najszybciej się rozwijają, to firmy pełne zadowolonych z pracy pracowników. Czy produktywność przydaje się pracownikowi? Tak, dzięki temu ma mniejsze zaległości, mniej stresu, szybciej awansuje i więcej zarabia.

2. Zadowoleni z pracy mają lepsze związki

Wg badań przeprowadzonych przez Dr Terri Orbuch, osoby zadowolone z pracy mają również bardziej szczęśliwe związki i deklarują większy poziom zadowolenia z bycia z partnerem. Wiąże się to zarówno z częstszym pozytywnym nastrojem jak i mniejszym stresem, jaki przenosimy na naszego partnera.

3. Zadowoleni z pracy zarabiają więcej

Wśród osób zadowolonych z pracy więcej jest takich, którzy zarabiają więcej. To sprzężenie zwrotne – jesteś bardziej zadowolony, zatem bardziej produktywny i w efekcie łatwiej Ci dostać awans czy podwyżkę. Niezłe zarobki wpływają zaś na wyższą satysfakcję z pracy. Niezależnie od tego czy pierwsze jest jajko czy kura wniosek jest jeden – niezadowoleni z pracy mają trudniej.

4. Zadowoleni z pracy mają lepsze poczucie kontroli

Zadowolenie z pracy sprawia, że mamy poczucie kontrolowania własnego życia. Nie czujemy się jak wrzuceni w jakąś sytuację bez wyjścia, tylko jak osoby, które mają wpływ na to, co się wokół nich dzieje. A większe poczucie kontroli to mniej stresu.

5. Zadowoleni z pracy śpią lepiej

Satysfakcja z pracy przekłada się na dłuższy sen, a ten z kolei sprawia, że jest się bardziej wypoczętym. Rzadziej budzimy się w nocy i mamy znacznie mniejsze trudności z zasypianiem. Jest to związane z ograniczeniem stresów i problemów (które nie pozwalają zasnąć).

6. Zadowoleni z pracy biorą mniej wolnego

Zwolnienia lekarskie u zadowolonych z pracy są rzadsze. I to nie dlatego, że boją się miny szefa, kiedy powiedzą o chorobie, ale dlatego, że po prostu mniej chorują i szybciej zwalczają infekcje. Ich wyższa odporność jest związana z mniejszym stresem i brakiem sabotowania własnego organizmu.

7. Zadowoleni z pracy rzadziej miewają depresję i problemy psychologiczne

Z meta-analizy badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Manchesterze (E. B. Faragher, M. Cass, C. L. Cooper) wynika, że satysfakcja z pracy jest mocno związana z problemami natury psychologicznej. Niska satysfakcja z pracy sprzyja wypaleniu zawodowemu, depresji, odczuwaniu niepokoju.

8. Zadowoleni z pracy są bardziej pewni siebie

W tym samym badaniu znaleziono również korelację między poziomem zadowolenia z pracy a poczuciem własnej wartości. Ci, którzy z pracy są mniej zadowoleni, często mają niższe poczucie własnej wartości niż osoby z grupy zadowolonej z tego, co robią.

9. Zadowoleni z pracy mają lepszy seks

Pisaliśmy już o tym, że osoby, które lubią to, co robią, mają lepszej jakości związki z partnerami. Niezależnie jednak od tego, czy są w aktualnym stałym związku, czy też nie, lepiej oceniają swoje życie erotyczne. Z badań przeprowadzonych (niestety, jedynie na grupie pielęgniarek) wynika, że lepiej swoje życie erotyczne oceniały te pielęgniarki, które w pracy były bardziej doceniane przez przełożonych (niezależnie od poziomu stresu, jaki miały w pracy – ncbi.nlm.nih.gov BMC Res Notes. 2012; 5: 44). Inne badania dowodzą, że lepszy seks mają kobiety zarabiające więcej (Barcelona’s Public Health Agency).

10. Zadowoleni z pracy mają poczucie tego, że ich praca ma znaczenie

Ci, którzy nie przepadają za swoją pracą, najczęściej nie przywiązują do niej żadnej wagi.  Ci, którzy są z niej zadowoleni, potrafią znaleźć jej znaczenie. Wiedzą, po co coś robią, a to daje im poczucie bycia ważnymi.

Warto zatem mieć pracę, którą się lubi? Warto! Jeśli tej, którą masz obecnie, nie cierpisz – to zapraszamy na naszą stronę z ofertami (www.infopraca.pl) – znajdziesz mnóstwo ogłoszeń, na które możesz odpowiedzieć.