Kiedy będę więcej zarabiać – będę szczęśliwy…

rp_pieniadze-szczescie3111111.jpgWielu z nas wydaje się, że jeśli osiągną określony poziom dochodu, ich życie zacznie być usłane różami i piękne niczym z bajki. Tymczasem, po osiągnięciu tych pieniędzy okazuje się, że nic się nie zmienia. Potwierdzają to badania naukowe. Niestety, jeśli wierzysz w to, że większy dochód da ci szczęście, to cię rozczarujemy. Pieniądze mają wpływ na szczęście, ale tylko wtedy, kiedy je tracimy.

Badacze z Uniwersytetów Stirling i Nottingham przebadali 18 000 dorosłych osób. Śledzili ich  losy przez 9 lat, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy pieniądze dają szczęście. Analizowano poziom dochodu jednostki (i poziom dochodu rodziny) oraz badano poczucie satysfakcji i zadowolenia z życia. Przy okazji każdej osobie zrobiono również test osobowości.  I co się okazało? Niestety, według badaczy, pieniądze nie dają szczęścia. Jego poziom był niezależny od przyrostu dochodu jednostki. Innymi słowy, ludzie nie stawali się szczęśliwsi, kiedy zaczynali zarabiać więcej.

Mniej szczęśliwi stawali się jednak ci, którym dochód spadł. Nie dotyczy to jednak wszystkich, a jedynie niektórych osób. Tych, które są energetyczne, aktywne życiowo, efektywne w pracy i poza nią oraz sumienne. Jeśli te osoby z jakichś powodów zaczęły zarabiać mniej, to ich poczucie zadowolenia z życia wyraźnie spadało.

Czy zatem warto dbać o dochód, czy też pieniądze szczęścia nie dają? Na pewno nie wpływają bezpośrednio na jego odczuwanie. Nie są gwarantem tego, że będziemy szczęśliwi. Mogą jednak nas unieszczęśliwić, jeśli nagle przestaniemy je mieć.

Źródło: eurekalert.eu

Tagi: