Jak się przygotować na targi pracy?

office-336368_640Wybierasz się na targi pracy? Marzec to miesiąc, kiedy tego typu wydarzeń jest najwięcej. A biorą w nich udział nie tylko absolwenci i studenci, ale coraz częściej również osoby mające doświadczenie zawodowe, które aktualnie są bez pracy, chcą ją zmienić bądź szukają nowych możliwości rozwoju kariery. Aby jednak efektywnie uczestniczyć w targach, dobrze się do nich odpowiednio przygotować. O czym pamiętać?

Jak się ubrać?

Nie musisz wbijać się w garnitur czy garsonkę, ale warto zadbać o to, by się dobrze prezentować. To mimo wszystko pierwszy kontakt z pracodawcą – jeśli zobaczą w tobie potencjał, udzielą ci większej ilości informacji (i bardziej wyczerpujących). Najlepiej wybrać strój typu casual.  Nie nazbyt luźny (typu dres) ale jednocześnie wygodny. Czyste włosy i paznokcie to oczywiście konieczność.

Co wziąć ze sobą?

Truizmem będzie stwierdzenie, że na targi pracy warto wziąć ze sobą CV. Kilka skserowanych egzemplarzy CV to jednak za mało. Po pierwsze, pamiętaj o tym, że coraz częściej będziesz mieć możliwość skonsultowania swojego CV z doradcami i ekspertami, którzy są zapraszani na targi pracy. Dlatego warto mieć ze sobą laptop bądź tablet, by zmiany móc wprowadzać na bieżąco. Taka praca z ekspertem jest bardziej efektywna niż notowanie na papierowej wersji CV – będziesz mieć je od razu poprawione. Po drugie, warto wziąć też ze sobą pendrive. Takie poprawione CV będziesz mógł na pewno na Targach wydrukować – albo bezpośrednio z maila (nie martw się, z reguły organizator udostępnia wi-fi) albo z pendrive. Przyda się tez smartfon czy tablet, z którego – w razie potrzeby – będziesz mógł wysłać CV na podany przez firmę na stoisku targowym adres mailowy. W ten sposób oszczędzasz czas (nie musisz w domu się już tym zajmować), masz pewność tego, że o żadnej firmie nie zapomnisz i prezentujesz się jako efektywny i szybki pracownik będący za pan brat z nowymi technologiami.

Warto również wziąć ze sobą:

Co i jak zaplanować?

Odwiedzanie stoisk targowych

Sprawdź czy na stronie internetowej organizatora targów jest podana informacja o wystawcach. Jeśli tak, to sprawdź, z którymi firmami chcesz się spotkać. Najlepiej zrób sobie listę, na której będziesz „odhaczać” odwiedzone firmy. To ułatwia organizację pracy  powoduje, że na pewno o żadnej nie zapomnisz. Podczas targów może to okazać się nie tak łatwe (tu będzie kolejka, tam cię poproszą o poczekanie na inną osobę, wiec pójdziesz gdzieś dalej, będziesz się kręcił podchodząc kilka razy w to samo miejsce, zmarnujesz sporo czasu).

Warto też sprawdzić stronę internetową firmy przed odwiedzeniem jej stoiska – zwłaszcza, jeśli planujesz dowiedzieć się czegoś więcej o rekrutacji lub złożyć CV. Oczywiście nikt nie będzie cię rekrutował już na targach, ale dają ci one szanse na wyjaśnienie wątpliwości i zadanie (w bezpiecznych warunkach – bo przecież nie jest to rozmowa kwalifikacyjna) pytań na temat pracy czy firmy.

Warsztaty i prelekcje

Prawie każde targi pracy są obecnie wzmacniane prezentacjami i wykładami realizowanymi przez niezależnych ekspertów i działy HR firm które biorą udział w targach. Warto przyjrzeć się tematyce wykładów – często są to wskazówki i cenne uwagi dotyczące pracy w branży bądź rekrutacji. Pamiętaj o tym, że jeśli wykład prowadzi pracownik firmy, w ramach wykładu będzie również część „promocyjna”. Nie znaczy to jednak, że wykład nie jest wartościowy. Niekiedy na warsztaty trzeba się wcześniej zapisać- sprawdź to.

Wizyty u doradców

Jeśli chcesz skonsultować swoje CV czy uzyskać innego rodzaju pomoc, to pamiętaj, że najlepszy czas na to go poranne godziny targów – kiedy jeszcze nie ma aż tak wielu ludzi. Po południu, do doradców może być kolejka, której po prostu zmarnujesz czas.

Z grupą czy bez?

Niektórzy na targi przychodzą w grupach  inni samodzielnie. Jaka metoda jest najlepsza? To zależy od tego czy masz na tyle odwagi, by samodzielnie podchodzić do stoisk i rozmawiać z przedstawicielami HR. W grupie takie rozmowy prowadzi się łatwiej i koledzy zawsze mogą zadać pytanie, na które ty byś nie wpadł. Z drugiej strony, więcej osób, to większa konkurencja. Wygodnie chodzi się w parach – wystarczająco kameralnie by spokojnie rozmawiać a jednocześnie z poczuciem wsparcia i większą odwaga do nawiązywania kontaktów.