Młodym ludziom brak umiejętności komputerowych

studenci rynek pracy31 Młodym ludziom brak umiejętności komputerowychTego nikt by się nie spodziewał! O ile osoby starsze faktycznie mogą mieć problemy z technologią cyfrową – w końcu niektórzy pracownicy pamiętają jeszcze tradycyjne maszyny do pisania – o tyle problemów najmłodszych, urodzonych ze smartfonem w dłoni pracowników, nikt by nie przewidział. A jednak.

 

Umiejętność sprawnego poruszania się po cyfrowym świecie to obecnie konieczność. W CV nadal większość wpisuje sobie takie kompetencje jak umiejętność obsługi programu Word, choć dziś brzmi to tak, jakby ktoś wpisywał w CV że umie czytać i pisać. Mimo tego, okazuje się, że sprawne posługiwanie się Wordem czy Excelem wcale nie jest takie powszechne. Nawet u młodych osób.

 

Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii (ale u nas nie jest lepiej) przez Capgemini wynika, że dla 84% pracodawców, sprawne poruszanie się po cyfrowym świecie w zakresie obsługi oprogramowania czy internetu jest bardzo ważne. Niestety 18% wskazuje, że młodzi ludzie tych kompetencji nie mają. Najgorzej jest (paradoksalnie) w IT – narzeka tu 37% pracodawców i 20% w mediach, PR, reklamie i sprzedaży.

 

Jakich kompetencji najbardziej brakuje młodym ludziom?

  • Wykorzystania internetu dla celów zawodowych (87%)
  • Zachowania bezpieczeństwa w sieci (87%)
  • Podstawowych zasad tworzenia treści do internetu (czyli np. umiejętności publikacji czegokolwiek w sieci). – 84%

 

Brak kompetencji w tym zakresie może zadecydować o braku otrzymania propozycji pracy, dlatego zadbajcie o to, by ta „umiejętność obsługi programu Word ” była faktycznie umiejętnością.

 

Źródło: ri5.co.uk