Korzyści z dobrych kumpli w pracy

team klascht ab beim kicker-spielen

Kumple w pracy znaczą znacznie więcej niż znajomi z pracy. To osoby, którym możesz zaufać i z którymi dobrze się czujesz.

 Masz poczucie dobrze spędzonego czasu

Kumple, kompani, kamraci – zarówno panie jak i panowie. To osoby, na które możesz liczyć w pracy, ale jednocześnie chętnie spędzasz z nimi czas poza pracą (jeśli takim w ogóle dysponujesz…), dzielisz się informacjami z prywatnego życia i się o nich troszczysz. A oni zachowują się tak samo względem ciebie.

W dobrej komitywie lepsza praca

O tym, że przyjaciele w pracy są ważni, przekonują także liczne badania, na których można się oprzeć.

Jedne z nich przeprowadził Ron Friedman, specjalista środowiska pracy. Wynika z nich, że nawiązanie ściślejszych więzi w pracy sprzyja zaangażowaniu się w wykonywanie zawodowych obowiązków. To zaś sprawia, że stajemy się bardziej efektywni. Mniej przejmujemy się porażkami, częściej pomagamy innym i dzięki temu sami częściej otrzymujemy wsparcie. Czujemy się w pracy pewniej i bezpieczniej. Osiągamy lepsze wyniki.

A jeśli przyjaciół brak…

Te same badania wskazują, że jeśli stronimy od kumpli w pracy, doskwiera nam poczucie osamotnienia i wykluczenia, a nawet przebywania we wrogim środowisku. Dochodzą do tego kłopoty z zasypianiem i mniejsze zadowolenie z życia per se.

Wniosek

Jesteśmy w końcu istotami społecznymi. Dobre relacje nam służą, zatem nawiązujmy je.

Tagi: