Kobieta na rozmowie kwalifikacyjnej – na co uważać?

rp_odrzucenie-na-rozmowie3.jpgSkoro dziś w mediach pojawiają się głównie kobiece tematy, to my również przygotowaliśmy coś specjalnie dla was – poradnik dla kobiet, dotyczący tego, jak z sukcesem przejść rozmowę kwalifikacyjną. Jakie błędy popełniają kobiety? Jak powinny się prezentować? Jak pokonać inne rywalki i rywali w walce o pracę?

Wygląd zewnętrzny

Kobiety mają w teorii znacznie łatwiej niż mężczyźni w zakresie tego, jak mogą się na rozmowę kwalifikacyjną ubrać. Elegancki strój u kobiety to zarówno garsonka, garnitur jak i zwykła spódnica z odpowiednią bluzką. Nie muszą wbijać się w znienawidzone krawaty czy pocić latem w marynarce. Z drugiej strony, to u kobiet łatwiej o błąd. Wystarczy brak rajstop na rozmowie w banku czy za duży dekolt na spotkaniu, by kandydatka została zdyskwalifikowana.
Poza strojem, błędy które często popełniają kobiety to makijaż i manicure. Kobieta musi zatem przemyśleć znacznie więcej kwestii:

Mówienie o rodzinie

U mężczyzn rzadkość – u kobiet standard. Wplatanie wątków rodzinnych w rozmowę kwalifikacyjną. Temat ten pojawia się najczęściej jako:

Warto pamiętać, że poza sytuacją urlopu macierzyńskiego oraz ewentualnie wyjaśniania dłuższej przerwy w CV opieką nad dziećmi, pozostałe umotywowania własnych decyzji i działań mężem, dziećmi czy narzeczonym to dość ryzykowny pomysł. Stawia kobietę w sytuacji bycia osobą zewnątrzsterowną (A czy jeśli maż dostanie pracę gdzie indziej, to porzuci nas Pani z dnia na dzień?), zależną od innych osób, której życiowe decyzje nie były związane z jej planami tylko decyzjami innych osób. Poza tym, prywatne sprawy kandydata (czym zajmuje się narzeczony i gdzie mieszka) nie są sprawą potencjalnego pracodawcy.

Negocjacje finansowe kobiet

U kobiet występuje spory problem z negocjacjami finansowymi w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Przede wszystkim związany z:

Błędy, które najczęściej popełniają kobiety podczas negocjacji finansowych:

Jak sobie pomóc?

rp_rekrutacja-komisaj31-460x307.jpgNajczęstsze błędy kobiet w trakcie rozmów kwalifikacyjnych:

Wiara w siebie, odpowiednie przygotowanie i nie zapominanie o negocjacjach to najważniejsze wskazówki dla każdej kobiety przed rozmową kwalifikacyjną!

Tagi: