Efekt Forera w rekrutacji,

czyli jak to się dzieje, że pasujesz do każdego ogłoszenia o pracę

new-age-242773_640Słyszałeś o efekcie Forera? To sytuacja, której czytamy jakiś opis osobowości i uważamy, że pasuje do nas idealnie. Być może to właśnie ten efekt odpowiada za to, że czytając ogłoszenie o pracę jesteśmy przekonani, że sobie poradzimy.

W 1948 roku , Bertrami Forer, psycholog, dał swoim studentom do wypełnienia test osobowości  a następnie przedstawił każdemu indywidualną analizę i poprosił by ocenili, na ile mocno się z nią zgadzają (w skali 0:5). Średnia ocen analizy wyniosła 4,26. Oznacza to, że test bardzo dobrze odkrył cechy osobowości, prawda? Niekoniecznie. Po zbadaniu opinii studentów, Forer ujawnił, że każdy otrzymał dokładnie identyczny opis – niezależnie od tego, co faktycznie w teście zaznaczył. Kolejne badania w tym zakrsie przeprowadzili psycholodzy C.R. Snyder i Randee Jae Shenkel – oni również odkryli, że efekt działa, przy czym jest tym silniejszy im większe mamy poczucie, że ktoś przygotował opis specjalnie dla nas (dlatego bardziej wierzymy w tarota stawianego przez wróżkę u której jesteśmy osobiście niż analizę horoskopową w gazecie).

Efekt ten, znany głównie z horoskopów (a w zasadzie ślepego wierzenia w to, co na „swój temat” przeczytamy) jest w pewnym sensie odpowiedzialny za nasze hurra optymistyczne podejście do ogłoszeń rekrutacyjnych. Zamiast analizować wszystkie wytyczne, skupiamy się na tych najbardziej pasujących, pomijając te, z którymi się nie zgadzamy i na dużym poziomie ogólności zaczyna się nam wydawać, że ogłoszenie pasuje do nas idealnie. Tym bardziej, im mniej konkretnych szczegółów zawiera. To dlatego ludzie wysyłający wiele CV na dużą ilość „pasujących” ogłoszeń, są potem rozczarowani tym, że nikt na ich zgłoszenia nie odpowiada!