3 ważne powody, dla których nie warto od razu przyjmować oferty pracy

teczka_logotypy_IP_IM

Właśnie dostałeś propozycję zatrudnienia. Cieszysz się i masz ochotę od razu przyjąć ofertę. To naturalna reakcja, jednak nie daj się ponieść emocjom. To może Cię sporo kosztować. Jest kilka powodów, dla których warto poprosić o czas do namysłu. Nawet, jeśli jesteś pewny, że przyjmiesz propozycję pracy.

Zobacz 3 ważne powody, dla których nie warto od razu mówić rekruterowi „tak” i akceptować oferty pracy przez telefon.

1. Jeszcze możesz więcej zyskać dla siebie

Niewiele kandydatów wie, że złożenie przez pracodawcę oferty pracy to wciąż dobry moment na negocjacje! Pamiętaj, że gdy już zaakceptujesz ofertę, to od tego momentu będzie Ci o wiele trudniej wynegocjować podwyżkę lub lepsze warunki pracy. Wykorzystaj więc sytuację i spróbuj ugrać dla siebie jak najwięcej.

Jeśli grzecznie podziękujesz za ofertę i poprosisz o czas do namysłu, zyskujesz możliwość zdobycia lepszych warunków współpracy. Możesz np. oddzwonić dzień później do rekrutera i grzecznie zapytać o podniesienie wynagrodzenia do wyższego pułapu. Pamiętaj, że większość pracodawców jest przygotowanych na lekkie renegocjacje finansowe i ma na to budżet!

Jak skutecznie i kulturalnie zapytać o możliwość renegocjacji warunków?
 
Możesz powiedzieć np.:

Bardzo dziękuję za ofertę pracy. Jestem zdecydowany/a, aby ją przyjąć (tutaj poczekaj na odpowiedź rekrutera). Jeśli istnieje taka możliwość, chciałbym jeszcze porozmawiać o dwóch mniejszych aspektach Państwa oferty. Nie wiem, czy może Pan ją zmodyfikować, chociaż byłbym za taką możliwość bardzo wdzięczny (przedstaw konkretnie swoje oczekiwania).

Uwierz, że istnieje spora szansa na to, że pracodawca zgodzi się na Twoją prośbę. Szczególnie, jeśli jesteś cenionym specjalistą.

 Jeśli nie uda Ci się wynegocjować większych zarobków, zawsze możesz spróbować zyskać niematerialną korzyść, np. pracę zdalną jeden dzień w tygodniu, czy elastyczne godziny pracy.

Martwisz się, że jeśli od razu nie zaakceptujesz oferty, to pracodawca może ją cofnąć? Nie bój się poprosić o czas do namysłu. Pracodawca nie cofnie złożonej Ci oferty, tylko dlatego, że spytasz o możliwość negocjacji.

Rekruterzy są przyzwyczajeni, że kandydaci nie akceptują oferty w czasie rozmowy telefonicznej. Prośbę o czas do namysłu słyszą od kandydatów kilka razy w miesiącu, a nawet kilka razy w tygodniu.

Pamiętaj, że gdy przyjmujesz ofertę pracy, dobre wrażenie jest równie ważne jak w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli poprosiłeś pracodawcę o 2 dni do namysłu, dotrzymaj słowa i zaakceptuj lub odrzuć ofertę w tym
terminie.

Chcesz wiedzieć więcej, jak skutecznie szukać pracy? Zobacz porady na stronie InterviewMe.

2. Czy na pewno wiesz wszystko o firmie?

Po otrzymaniu oferty pracy masz pozytywne nastawienie. Z tego powodu możesz idealizować swojego przyszłego pracodawcę. Daj sobie czas na to, by ochłonąć i na spokojnie zapoznać się jeszcze raz z informacjami na temat firmy dostępnymi w sieci. Po rozmowie z rekruterem usiądź przed komputerem i poszukaj ponownie w Internecie informacji o firmie. Sprawdź szczególnie te aspekty, które są najważniejsze z Twojego punktu widzenia, np.

– atmosfera w firmie (formalna/nieformalna);
– opinia byłych pracowników na temat możliwości rozwoju (realne/brak);
– czy w firmie panuje duża biurokracja (to ważny aspekt dla wielu kandydatów);
– czy faktycznie otrzymasz benefity, które były wspomniane w ofercie pracy.

Firmy często składają kandydatom obietnice, które nie są realizowane bądź są realizowane połowicznie np. możliwości awansu. Zweryfikuj więc jak najwięcej informacji przed przyjęciem oferty. Dzięki temu unikniesz ewentualnych rozczarowań.

Gdzie szukać informacji o firmie?

– fora internetowe;
– grupy dyskusyjne na portalach branżowych;
– LinkedIn (to dobre miejsce aby zobaczyć, czy pracownicy awansują wewnątrz organizacji).

3. Sprawdź, kiedy dokładnie możesz zmienić pracę!

Jeśli byłeś dobrze przygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej, na pewno sprawdziłeś dokładny okres wypowiedzenia w obecnej pracy.

 Część kandydatów podaje potencjalnym pracodawcom okres wypowiedzenia “na oko”! Jeśli Ty też tak zrobiłeś i zaakceptujesz ofertę przez telefon, pracodawca może oczekiwać, że przyjdziesz do pracy w podanym na rozmowie kwalifikacyjnej terminie.

Uniknij niekomfortowej dla obydwu stron sytuacji i podziękuj przez telefon za ofertę. Gdy skończysz rozmowę, sprawdź dokładnie swój okres wypowiedzenia i policz od kiedy możesz  zacząć nową pracę. Poinformuj o tym pracodawcę podczas kolejnej rozmowy.

A Tobie? Udało Ci się kiedyś wynegocjować wyższą pensję tuż przed akceptacją oferty? A może zawsze przyjmowałeś ofertę od razu przez telefon? Wypowiedz się w komentarzu.

Kamila Okulska, InterviewMe