Typy pracy zdalnej – jak wybrać właściwą?

rp_praca-z-kanapy3.jpgPraca zdalna, realizowana z własnego miejsca zamieszkania (bądź dowolnego innego, wybranego przez nas) to coraz częściej poszukiwana (i możliwa do realizacji) opcja. Nie każda praca zdalna jest jednak identyczna. W jednej warunki dadzą nam sporo wolności, w innej będzie praktycznie jak w biurze – tyle, że z domu. Jakie typy pracy zdalnej są dostępne na rynku i na jaki się zdecydować (by pracowało się nam faktycznie dobrze)?

Praca zdalna to w teorii po prostu praca z własnego miejsca zamieszkania (bądź innej lokalizacji będącej poza biurem pracodawcy). W praktyce, to możliwość pracy niekiedy jedynie z dowolnego miejsca, a innym razem również w wybranych porach dnia czy godzinach. Jakie opcje daje nam praca zdalna?

Praca częściowo zdalna

Ma miejsce wtedy, kiedy pracujemy przez kilka dni w tygodniu z biura, a kilka dni z innej lokalizacji, przy czym nie jest to praca w ramach delegacji czy służbowych wyjazdów. Tego typu praca zdalna najczęściej realizowana jest w ramach umowy o pracę z jednym pracodawcą i wymaga bycia w pracy (czyli np. online) w określonych godzinach dnia (najczęściej w tych samych, w których bywa się w biurze).

Dobry wybór dla:

Wyzwania:

rp_telework.jpgPraca w pełni zdalna w oparciu o etat

To sytuacja, w której pracujemy ze swojego domu (lub biura coworkingowego) dla jednego pracodawcy, z którym jesteśmy związani umową o pracę. Najczęściej tego typu sytuacja wymaga bycia w „biurze” w określonych godzinach w ciągu dnia (ustalonych przez szefa) i tak jak w normalnym biurze, musimy być dostępni pod telefonem czy mailem w godzinach pracy a wyjście na przerwę (np. lunch) należy zgłaszać (bądź odnotowywać w systemie). Praca w takiej formie daje te same przywileje co praca z biura (urlopy, chorobowe) tyle, że nie trzeba do biura jeździć (i w związku z tym, można wstawać nieco później).

Dobry wybór dla:

Wyzwania:

Uwaga – wariacją tej formy zatrudnienia jest praca dla jednej firmy w oparciu o kontrakt (częste przy pracy dla zagranicznej firmy). Wtedy należy założyć działalność gospodarczą i rozliczać się z firmą na fakturę. Przy wybraniu takiej opcji, warto przedyskutować kwestie urlopów oraz chorobowego. Jeśli firma ich nie gwarantuje, koniecznie trzeba doliczyć to, do proponowanego wynagrodzenia.

Businesswoman working from home holding her baby sonPraca zdalna dla jednego podmiotu w rozliczeniu zadaniowym

Tutaj mamy do czynienia z sytuacją, w której pracodawca zleca nam określone zadania, ale do nas należy decyzja w jakich godzinach będziemy je realizować (i ile nam zajmie). Oczywiście, zawsze w takich sytuacjach jest jakiś dealine – czyli termin oddania wykonania zadania, ale zazwyczaj można dowolnie zaplanować sobie dzień pracy ( i jeśli ktoś woli , pracować np. nocą bądź dzieląc dzień na dwie sesje pracy po 4 godziny).

Dobry wybór dla:

Wyzwania:

Happy couple working on laptop computer at home, smiling.Praca zdalna dla wielu podmiotów – freelance

W takiej opcji, pracuje się dla wielu  osób – klientów. W pewnym sensie oznacza to brak szefa, ale z innej perspektywy można uznać, że oznacza to posiadanie wielu szefów. Trzeba samodzielnie zająć się kwestiami podatkowo – prawnymi i praktycznie nigdy nie ma się standardowo gwarantowanych urlopów czy chorobowego. Z jednej strony zatem można mieć urlop kiedy się chce, ale z drugie, kosztuje on niejako podwójnie (dlatego trzeba to wliczyć w zlecenie). Trzeba tu też pamietac o tym, że trzeba szukać klientów i zachęcać ich do współpracy (a to zajmuje czas). Z drugiej strony, przy większej ilości klientów nie jest się uzależnionym od jeden firmy i jeśli cokolwiek się dzieje (np. firma traci wypłacalność lub rezygnuje z usług freelancera) ma on do dyspozycji inne zlecenia.

Dobry wybór dla:

Wyzwania:

Jak widać, praca zdalna to nie jednorodny obszar – każda z jej form wymaga nieco innych kompetencji i niesie ze sobą nieco inne wyzwania. A czy ty jesteś gotowy na pracę zdalną?