Edu-recruitment – rekrutacja przez szkolenia

library 922998 640 Edu recruitment   rekrutacja przez szkoleniaIm trudniej o pracowników, tym bardziej innowacyjni i pomysłowi stają się poszukujący ich rekruterzy. Tym razem mamy kolejną metodę „na szkolenie” czyli – profesjonalnie mówiąc – „edu-recruitment”.

Edu-recruitment działa na dwóch poziomach:

  • Podstawowym (rekrutacja poprzez staże, szkolenia na uczelniach, programy praktyk)
  • Specjalistycznym (rekrutacja poprzez udział potencjanych kandydatów w organizowanych przez firmę szkoleniach).

Jak działają praktyki staże mniej więcej wiecie. Jak jednak działa edu-recruitment na poziomie specjalistycznym? Otóż przede wszystkim, firma musi zainwestować w to, by zatrudnić osobę, która będzie w stanie prowadzić szkolenia czy wystąpienia publiczne w danym temacie. Następnie należy zbadać jakie potrzeby szkoleniowe może mieć nasza grupa docelowych kandydatów i opracować szkolenie w tym zakresie, które zostanie zrealizowane bezpłatnie (lub za bardzo symboliczną opłatą). Następnie zbiera się maile i dane od uczestników i w zależności od formuły szkolenia, albo prowadzi rekrutację mailingiem albo poprzez osobisty networking.

Plusem takiej rekrutacji jest to, że :

  • Im bardziej specjalistyczne szkolenie tym większe szanse na to, że zainteresuje specjalistów,
  • Można od razu sprawdzić co kto wie, a jeśli szkolenie będzie miało charakter warsztatowy, to również jak pracuje w grupie,
  • Szkolenie dodatkowo podnosi wizerunek firmy w oczach potencjalnych kandydatów,
  • Narzędzie może być znacznie tańsze niż korzystanie z usług head hunterów.

Spotkaliście się z taką metodą rekrutacji? Co o niej sądzicie?