Jak w CV kłamią Polacy?

rp_cv-slowa21.jpgNa potęgę! Firma IBBC Group przeprowadziła pierwsze w Polsce badanie ankietowe wśród pracowników działu HR by dowiedzieć się, jak bardzo zetknęli się on z kłamstwami w aplikacjach pracowników (i podczas rozmów rekrutacyjnych). Okazało się,  że jedynie 19% rekruterów nie spotkało się z kłamstwami (bądź nie mieli okazji przekonać się, że kandydat kłamał). Jak kłamiemy, w czym kłamiemy i dlaczego kłamiemy. I na czym najczęściej wpadamy?

W czym Polacy kłamią najczęściej?

Badacze nie zapytali tu o języki obce, ale z doświadczenia rekruterskiego zakładam, że poziom kłamstw byłby tu również niezwykle wysoki.

Kiedy Polacy wpadają na kłamstwie?

Kto kłamie najbardziej?

A najmniej PR – 3,3%  dział personalny – 11,6%

A czy mimo tego, ze rekruterzy wiedza, że kandydaci kłamią – czy w jakikolwiek sposób weryfikują zawarte w CV informacje? Okazuje się, że aż 23% tego nie robi.  57% próbuje to robić we własnym zakresie a 8% zleca to firmie.

Czy zatem kłamać czy nie kłamać? Wziąwszy pod uwagę ryzyko wpadki a potem i tak zwolnienia, to chyba jednak nie warto, choć.. skoro 19% rekruterów twierdzi że nie spotkało się z kłamstwem w CV (a jeśli przeprowadzili choć kilkadziesiąt spotkań, to statystycznie ot niemożliwe – zatem po prostu nie odkrywają kłamców) a 23% rekruterów wie, że pracownicy kłamią ale nic z tym nie robi, to może jednak ryzyko się opłaca? Jak uważacie?