10 sygnałów, że rozmowa kwalifikacyjna nie idzie najlepiej

odrzucenie na rozmowie31 460x307111 10 sygnałów, że rozmowa kwalifikacyjna nie idzie najlepiejRekrutrzy szkolą się w tym, by nie dać po sobie poznać jak „idzie” rozmowa. Mimo tego, trudno jest kontrolować się przez cały czas – zwłaszcza, jeśli trzeba zadawać pytania, analizować odpowiedzi robić notatki. Wprawdzie na spotkaniu rekrutacyjnym przede wszystkim warto byś skupiał się na tym jak się prezentujesz, ale nie zawadzi raz na czas zwrócić uwagę również na to, co mówi lub jak zachowuje się rekruter. Jeśli odpowiednio zareagujesz, może jeszcze zdążysz uratować spotkanie.

Na jakie zachowania zwrócić uwagę? Co powinno nas zaalarmować? Jakie sygnały świadczą o tym, że „przegrywamy spotkanie”? Oczywiście nie ma tu jednoznacznych i 100 % pewnych sytuacji, ale na poniższe sytuacje warto się uwrażliwić.

1. Rekruter nie utrzymuje kontaktu wzrokowego

Brak kontaktu wzrokowego jest najczęściej oznaką niechęci do budowania jakiegokolwiek kontaktu. Rzadko kiedy rekruter ma tak „z natury” – do tej pracy garną się ludzie lubiący kontakt. Możesz jednak rozmawiać z szefem firmy, który jest introwertykiem. Jeśli zatem ktoś nie utrzymuje kontaktu od początku spotkania – nie przejmuj się. Jeśli jednak zaczyna się tak zachowywać dopiero od połowy – uważaj.

doppelganger3 10 sygnałów, że rozmowa kwalifikacyjna nie idzie najlepiej

2. Rekruter bawi się długopisem / telefonem/ czymś co ma pod ręką

Takie zachowanie świadczy o zniecierpliwieniu. Zwróć uwagę na to, czy czasem twoje wypowiedzi nie są zbyt długie i zbyt szczegółowe. Postaraj się wciągnąć rozmówce w dyskusje. Wybij go ze zniecierpliwienia bądź znudzenia.

3. Rekruter robi bardzo mało notatek

To wprawdzie sprawa sporna, bo na rozmowach w których uczestniczy kilka osób notatki może robić np. asystent, ale jeśli widzisz, że rekruter na początku spotkania coś notował, ale w połowie przestał, to może to oznaczać, że jest po prostu coraz gorzej i rekruter nie widzi sensu nawet w tym, by sporządzać notkę na temat rozmowy.

hand 325321 640 10 sygnałów, że rozmowa kwalifikacyjna nie idzie najlepiej

4. Rekruter odsuwa się mocno na krześle

Zwiększanie dystansu fizycznego może oznaczać chęć odcięcia się od rozmówcy. Być może coś, co właśnie powiedziałeś, wyjątkowo się rekruterowi nie spodobało i może zaważyć na Twojej kandydaturze.

5. Rekruter wydaje się rozkojarzony

Pyta dwa razy o to samo, ewidentnie nie słucha, jest myślami gdzie indziej. To oznacza, że cię nie słucha i gubi wątek. To nie tylko oznacza, że nie do końca zauważa twoje mocne strony, ale w wielu przypadkach (np. rekrutacji na stanowisko sprzedażowe) jest dowodem na to, że tej pracy nie dostaniesz. Dlaczego? Bo jeśli nie jesteś w stanie zainteresować rekrutera rozmową z Tobą, to w jego opinii nie będziesz tez w stanie zainteresować klienta.

man 272675 640 10 sygnałów, że rozmowa kwalifikacyjna nie idzie najlepiej

6. Rekruter kiwa głową jak piesek z tylnej szyby auta

Potakuje zatem jest super? Niekoniecznie. Być może potakuje tylko po to, by przyspieszyć twoją wypowiedź i nie ryzykować jakichkolwiek punktów zapalnych. Jeśli robi to mechanicznie i nie zadaje żadnych dodatkowych pytań dookreślających twoje wypowiedzi, to znak, że po prostu jest zmęczony, znudzony i chce już skończyć.

7. Rekruter zaczyna ci przerywać zadając kolejne pytania

Taka sytuacja niekoniecznie świadczy o tym, że twoja kandydatura się nie przyjęła, ale na pewno świadczy o tym, że mówisz nieco za dużo, a rekruter jest nastawiony na niezwykle konkretne informacje. Jeśli zauważysz takie zachowanie, postaraj się zmienić taktykę i odpowiadać jednym zdaniem.

8. Rekruter się nie uśmiecha

Może po prostu jest ponury i ma mroczną duszę. Jeśli jednak zauważyłeś że na początku spotkania się uśmiechał ale przestał, to może oznaczać to, że po prostu rozczarował się spotkaniem.

9. Rekruter nie pyta ile chciałbyś zarabiać ani nie mówi o wynagrodzeniu

To podstawowy błąd rekrutera, który zdarza się wtedy, kiedy jest już tak zniecierpliwiony spotkaniem, że dąży do jak najszybszego zamknięcia. Nawet spóźniony rekruter, jeśli będzie mu się podobać twoja kandydatura, nie zapomni opowiedzieć ci o firmie bądź poruszyć kwestii wynagrodzenia. Jeśli tego nie zrobił , raczej nie licz ba pozytywną informację.

kasa bezrobocie3 10 sygnałów, że rozmowa kwalifikacyjna nie idzie najlepiej

10. Rekruter podkreśla negatywne aspekty pracy

Zamiast próbować cię zainteresować – zniechęca cię, by nie było ci przykro. Tak robią niedoświadczeni rekruterzy i menedżerowie. Jeśli jednak nie słyszysz o firmie prawie nic in plus za to prowadzący spotkanie opowiada o problemach, to są spore szanse ze zostaniesz odrzucony w procesie rekrutacji.