Pytania, które sprawdzają pomysłowość i nieszablonowość myślenia

rp_kreatywnosc3.jpgRozmowa rekrutacyjna nie zawsze wygląda standardowo – nierzadko pytania, z którymi możemy się spotkać mogą nas zaskoczyć. I choć badania Google mówią o tym, że pytania z gatunku „łamaczy mózgu” wcale nie pozwalają przewidzieć, kto faktycznie będzie sobie dobrze radzić w pracy, w czasie spotkania może paść pytanie, którego celem jest sprawdzenie tego, jak poradzisz sobie z nietypowym problemem i czy potrafisz podejść do zadania kreatywnie.  A nawet jeśli na tego typu pytanie w trakcie spotkania się nie natkniesz, zawsze możesz sprawdzić, czy znalazłbyś odpowiedź na nasze pytania!

W pytaniach na pomysłowość i nieszablonowość myślenia, kandydatowi daje się najczęściej ograniczoną ilość czasu i sprawdza ile pomysłów (i jakich) wygeneruje w tym czasie. Problem, taki stawiany jest przed kandydatem niekiedy jest zupełnie abstrakcyjny a niekiedy może faktycznie dotyczyć konkretnej sytuacji z pracy, z jaką może spotkać się kandydat. Jakie są najpopularniejsze pytania z tego obszaru?

Pytania abstrakcyjne

Proszę wymyślić kilka sposobów na to, by sprawdzić czy w lodówce, po zamknięciu drzwi światło faktycznie gaśnie.

Co może Pan zrobić z biurowym spinaczem?

W tego typu pytaniach ocenia się:

Płynność (jak dużo pomysłów jesteś w stanie wygenerować), oryginalność (czy jesteś w stanie znaleźć nietypowe rozwiązania), elastyczność (na jak wielu płaszczyznach znajdziesz zastosowanie), szczegółowość (na ile skomplikowane zastosowania znajdziesz)

Pytania zawodowe

Odbiera Pan telefon od zdenerwowanego klienta. Zamiast koszulek z logotypem firmy, które są mu potrzebne na konferencję, która odbędzie się za kilka godzin, otrzymał przez pomyłkę z Pana firmy paczkę z koszulkami z logotypem konkurencji. Co Pan robi?

Jest Pan kierownikiem małego działu handlowego. Jest Pan obecnie na urlopie 1000 km od biura. Dziś, za godzinę ma odbyć się ważne spotkanie z klientem. Właśnie się Pan dowiedział, że żaden z pracowników nie przyszedł do pracy. Co Pan robi?

Na ogłoszenie rekrutacyjne, które Pan umieścił przyszło 800 CV. Ma Pan jeden dzień na wybranie 10 osób, z którymi spotka się Pan na rozmowie kwalifikacyjnej – co Pan robi?

W tego typu pytaniach sprawdza się: panowanie nad stresem, szybkość reakcji, umiejętność znalezienia nietypowych rozwiązań.

Tagi: