Praca zespołowa wypala najmocniej?

sailors-1025340_640Nie awansujesz i miewasz problemy z kończeniem własnych zadań? Może to dlatego, że w pracy zbyt mocno skupiasz się na innych. Pracujesz zespołowo (czego oczekuje szef), ale jednocześnie nie osiągasz własnych celów zawodowych. Najnowsze badania nad pracą zespołową pokazują, że może to być dość zdradliwy obszar.

Z opublikowanych w Harvard Business Review badań wynika, że w wielu firmach za 20-35% pracy zespołowej odpowiada 3-5% pracowników. Oznacza to, że w każdej firmie są osoby, które mocno poświęcają się dla innych i dla zadań wykonywanych zespołowo. Osoby te mają w efekcie trudności z wykonaniem własnych zadań. I choć dają z siebie więcej niż inni i przynoszą firmie znacznie większe korzyści, to często ich osobisty wkład nie jest doceniany, bo wydaje się, że nie zdążają w pracy z własnymi zadaniami.

W efekcie, osoby te wypalają się częściej i szybciej niż inni. Jest to dość logiczne – pracują sporo, pomagają innym osiągać ich cele, są zaangażowani w pracę, ale własnej nierzadko nie zdążą wykonać i przełożony ma o to pretensje, nie doceniając jednocześnie wkładu w pracę w zespołową.

Każdy pracownik w pracę zespołową wnieść może wiedzę, zasoby społeczne bądź osobiste. Te osobiste to czas i energia, która niestety nie jest nieograniczona. Pracownicy, którzy tych zasobów zużywają najwięcej – są najbardziej narażeni na wypalenie. Warto zatem zastanowić się nad stylem własnej pracy i sprawdzić, czy czasem nie jesteś w grupie 3-5% najbardziej otwartych na współpracę pracowników, których osobiste wyniki mogą jednak na tej współpracy cierpieć. Jeśli tak jest – pora zmienić nieco zachowanie i nastawienie.