Czy potencjalny pracodawca ma prawo pytać ile zarabiasz?

rp_pieniadze-przyjazn3.jpgPodczas negocjowania warunków pracy, zdarza się, że pracodawca (potencjalny) pyta o to, ile obecnie kandydat zarabia. Czy ma do tego prawo i jak na takie pytanie odpowiadać?

Jakie jest ryzyko związane z tym, że pracodawca dowie się, ile aktualnie zarabiasz?

Po pierwsze, w takiej sytuacji może okazać się, że aktualnie zarabiasz 30-50% mniej niż wynosi budżet firmy przeznaczony na twoje stanowisko. W takiej sytuacji pracodawca może uznać, że wystarczy zaproponować ci 20% wyższą pensję, by skusić cię do zmiany pracy. Mówiąc wprost – mógłbyś zarobić więcej, ale nie zarobisz.

Po drugie, może okazać się, że budżet na Twoje stanowisko jest niższy niż Twoje aktualne zarobki. W takiej sytuacji potencjalny pracodawca może obawiać się, że jego oferta nie będzie dla ciebie atrakcyjna i w ogóle jej nie złoży, wybierając innego kandydata.

Po trzecie, może okazać się, że zarabiasz mniej niż średnia na twoim stanowisku  – a to może oznaczać, że jesteś słabszym pracownikiem. Podobnie – za wysokie zarobki, mogą sugerować, że masz wyższe kwalifikacje. Jak widać, żadna z tych opcji, nie jest dla Ciebie, jako kandydata korzystna.

Jak zatem poradzić sobie z pytaniem o zarobki? Prawo w Polsce nie zakazuje zadawania tego pytania (nie jest dyskryminacyjne), ale nie nakłada na kandydata obowiązku mówienia o wysokości swoich zarobków. Najlepiej w takiej sytuacji zasłonić się polityką tajności wynagrodzeń w firmie i powiedzieć, że niestety nie możesz ujawnić wysokości aktualnych zarobków.

Tagi: