Płatność za szkolenie przygotowujące do pracy – nie daj się naciągnąć

oszustwoPisaliśmy o tym, już kilka razy, ale warto przypomnieć o najczęściej stosowanej przez oszustów metodzie naciągania osób poszukujących pracy – konieczności wniesienia opłaty za szkolenie przygotowujące do pracy. Co ciekawe, robią to firmy zarejestrowane i legalnie działające.

Jak wygląda typowe oszustwo polegające na zarabianiu na szkoleniach przygotowujących do pracy? Na tym, że w odpowiedzi na przesłane CV pojawia się mail, w którym kandydatowi od razu proponuje się pracę (bez jakiegokolwiek spotkania i weryfikacji jego kompetencji), ale częścią procesu rekrutacji, jest skorzystanie przez kandydata z odpłatnego szkolenia. Najczęściej ostatnimi czasy ma się ono odbyć online (to dodatkowo redukuje firmie koszty). Kandydat dostaje w teorii gwarancje pracę po zakończeniu rekrutacji, haczyk tkwi jednak w tym, że szkolenie za które ma zapłacić jest opisane jako część rekrutacji (zatem kandydat może zostać w tym procesie odrzucony, mimo wniesienia opłaty za szkolenie).

Oczywiście wszystko skonstruowane jest tak, że kandydat, który nie doczyta dokładnie maila, nie ma jasności, że opłata za szkolenie nie gwarantuje mu pracy.

Pamiętajcie – nie ma w Polsce przepisu, który zakazuje firmie robienia płatnych szkoleń. Jeśli zatem z własnej woli wniesiecie opłatę za szkolenie, to pretensje o to, że zmarnowaliście pieniądze, możecie mieć tylko do siebie. Jak tego uniknąć? Nigdy nie wnosić żadnych opłat za pozyskanie pracy, rekrutację czy szkolenie przygotowujące. Jeśli pracodawca faktycznie chce was zatrudnić, to sam wyśle was na szkolenie i za nie zapłaci (a was co najwyżej zwiąże umową lojalnościową).