Jak oderwać się od zadań, kiedy jesteś już po pracy?

Teoretycznie, spędzając czas w teatrze, kinie lub na koncercie, powinno się zwracać uwagę na przebieg zdarzeń i cieszyć z przyjemnie spędzanego wieczoru w doborowym gronie. W praktyce nasze myśli uparcie wracają do tematu, który pozostał niezakończony w pracy.

Wbrew rozsądkowi

Zamiast przeżywać wolny czas, w głowie rozwiązujemy problemy, a umysł co chwilę podsyła kolejne scenariusze. To skutecznie wybija z relaksacyjnego rytmu, a my sprawiamy wrażenie nieobecnych. Takie sytuacje nie należą do rzadkości. Są jednak sposoby, by oderwać się od zadania i w końcu wypocząć.

Proste rozwiązanie

To, że w naszym umyśle stale pojawiają się rzeczy zawodowe (tym częściej, im bardziej jesteśmy zżyci z pracą oraz im jest dla nas ważniejsza) nie jest niczym nadzwyczajnym. Trzeba jednak umieć się od nich zdystansować. Dr Brandon Smit z Ball State University w Indianie uważa, że to proste – wystarczy zrobić plan działań, jakie podejmiemy, kiedy tylko wrócimy do pracy. To powinno wystarczyć, by mózg nie wracał już do zadania w czasie, kiedy powinien skupiać uwagę na czymś zupełnie innym. Umysł nie zawsze wsłuchuje się w sygnały, jakie chcemy mu wysłać. Zdaniem dr. Smita, zrobienie planu działania może mu w tym pomóc. Wniosek ten został opracowany na bazie badania ponad 100 pracowników. Okazało się, że ci, którzy pod koniec dnia w piątek zrobili sobie plan działań na poniedziałek, uwzględniający niedokończone zadania z końca tygodnia, mogli bardziej świadomie przeżywać weekend, rzadziej myśleli o pracy.

Tagi: