Dlaczego nie dostałem pracy? 5 powodów wg kandydatów

woman 1006100 640 Dlaczego nie dostałem pracy? 5 powodów wg kandydatówCzy zastanawiasz się czasem dlaczego po pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej nie dostajesz zaproszenia na kolejną? Ważnym elementem procesu szukania pracy jest nie tylko przygotowanie się o rozmowy, ale również wyciąganie wniosków z porażek, czyli analiza tego, dlaczego oferty pracy nie otrzymaliśmy. Na ile świadomi własnych błędów są kandydaci? Co najczęściej wskazują jako powody odrzucenia ich kandydatury w procesie szukania pracy?

Wiele statystyk, badań i raportów mówi o procesie rekrutacji pod kątem tego, jak kandydatów oceniają rekruterzy. O błędach w czasie rozmów wypowiadają się głównie osoby dokonujące selekcji i analizy kandydatów. Czy jednak jesteśmy ich świadomi? Jakie błędy popełniamy? A przynajmniej z jakich zdajemy sobie sprawę?

Z analiz przeprowadzonych na zlecenie firmy Barclay wynika, że i owszem, wiemy, że popełniamy błędy. Kandydaci wskazują na następujące trudności, które mogły zaważyć o braku otrzymania oferty pracy:

  • Nie zadawałem pytań podczas spotkania – 25%
  • Przyszedłem na spotkanie nieprzygotowany – 20%
  • Nie udało mi się pokazać, że nadaje się do tej pracy – 20%
  • Kłamałem na temat moich osiągnięć -3%
  • Ubrałem się zbyt swobodnie – 2%

A co wy uważacie, za swoje największe błędy? Zastanawiacie się czasem dlaczego nie dostaliście pracy?