Warsztaty z zarządzania finansami – nowa forma wspierania pracowników?

rp_pieniadze-szczescie3111.jpgPracujemy nie tylko dla satysfakcji, ale również po to, by po prostu zarabiać. Wynagrodzenia to jeden z głównych powodów niezadowolenia z pracy lub jej zmiany. Nawet jednak osoby zarabiające tyle samo i będące bazowo w podobnej sytuacji materialnej, w różny sposób mogą zarządzać pieniędzmi i w efekcie ich statusy materialne czy poczucie zadowolenia z osiąganych zarobków mogą się mocno różnić. Pomoc pracownikom w lepszym zarządzaniu budżetem i planowaniu finansowym to kolejny „dodatek pozapłacowy”, który pracownikom zaczynają oferować pracodawcy.

Czy na zadowolenie z wynagrodzenia wpływ ma to ile konkretnie zarabiamy czy może to, jak i na co jesteśmy w stanie pieniądze wydać? Dwie osoby zarabiające tyle samo, mogą – w związku z innymi sposobami gospodarowania pieniędzmi, mieć inne poziomy życia. Niestety ani w szkole, ani na studiach nikt nie uczy nas tego, jak zarządzać własnym budżetem. Stąd łatwość wpadania w spiralę długów i wieczne debety na kontach wielu z nas. A pracownik, który martwi się tym, czy przeżyje do pierwszego, to pracownik zdemotywowany.

Co mogą z tym zrobić pracodawcy? Otóż w krajach zachodnich – w związku z rosnącym niezadowoleniem z zarobków oraz coraz częstszą sytuacją wchodzenia w spiralę kredytową, pracodawcy stoją przed nowym wyzwaniem – jak pomóc pracownikom cieszyć się z tego co mają, bez podnoszenia pensji? Rozwiązaniem może być edukacja pracowników jak pieniędzmi zarządzać, by wyciągnąć z nich nieco więcej.

Edukacja finansowa pracowników może być prowadzona w formie warsztatów czy szkoleń i pozwala im na przyjrzenie się domowym budżetom i lepszego zrozumienia tego, gdzie  i jak uciekają im pieniądze, jakie rozwiązania finansowe wybrać, w co i jak inwestować. Co myślicie na ten temat? Czy takie szkolenia byłyby dla was interesujące, gdyby pracodawca je zapewniał?

Tagi: