Jak ocenić czy będę mieć szanse na awans w nowej firmie?

rp_awanse3.jpgBrak możliwości rozwoju to jeden z najczęstszych powodów zmiany pracy zgłaszany przez kandydatów podczas rozmów kwalifikacyjnych. Według raportu WorkService opublikowanego w zeszłym miesiącu wynika, że aż 37% pracowników uważa, że w swoim miejscu pracy na rozwój nie ma szans. Zmieniając pracę warto zatem dowiedzieć się, czy w nowej firmie, takie opcje będą. Jak się tego dowiedzieć?

Według raportu WorkService, w ocenie pracowników występują 4 najczęstsze powody, dla których szans na awans nie ma. Jak zdiagnozować czy w nowej firmie, do której właśnie idziemy na rozmowę kwalifikacyjną, takie opcje będą?

Brak jasnych kryteriów awansu

Według aż 47% negatywnie oceniających szanse na awans, brak kryteriów awansu to powód, dla których mają zablokowane możliwości w obecnej firmie. Czy w nowej będą jasne kryteria? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, podczas spotkania rekrutacyjnego zadaj następujące pytania:

Stanowiska zablokowane przez obecnych managerów

To problem według prawie 40% pracowników. Jak go zdiagnozować? Poprzez następujące pytania:

Brak procesu doszkalania pracowników

Problem rozwojowy dla 30% pracowników. Diagnozujemy go poprzez pytania:

Brak możliwości otrzymania nowych obowiązków

21% pracowników, którzy nie widzą szans na awans twierdzi, że nie są w stanie uzyskać żadnych nowych obowiązków by się rozwinąć. Zdiagnozujemy ten problem następującymi pytaniami:

Pamiętaj, że zadając tego typu pytania pokazujesz również, że myślisz poważnie zarówno o własnej karierze jak i świadomie wybierasz nowe miejsce pracy. Oczywiście, Twoje pytania mogą zaowocować tym, że pracodawca się wystraszy twojej ambicji i wybierze innego kandydata – ale jeśli faktycznie zależy c na rozwoju, czy masz czas na to, by marnować go w firmie, w której takich opcji nie ma?

Tagi: