Daj się polecić – pracę znajdziesz szybciej!

referencje dla pracownikaCzy zdarza się wam iść na spotkanie rekrutacyjne, bo ktoś polecił was do pracy? Jeśli nie, to znaczy że nie dbacie o networking. A warto! Pracowników z polecenia zatrudnia się coraz częściej! Mało tego, proces rekrutacji osób z polecenia jest szybszy a pracownicy w takiej firmie pracują dłużej.

Z badania przeprowadzonego ostatnio przez Jobvite wynika, ze pracodawcy coraz chętniej stosują programy referencyjne i zatrudniają pracowników z polecenia. Wprawdzie jedynie 7% otrzymywanych przez firmy aplikacji to osoby polecone, ale za to aż 40% zatrudnieni to właśnie pracownicy z polecenia. Co z tego wynika? Otóż to, że jeśli ktoś cię poleci, to szanse na to, że dostaniesz ten etat sa znacznie wyższe niż gdybyś po prostu wysłał do firmy CV!

Okazuje się również, że o ile zatrudnienie kandydata z ogłoszenia zabiera średnio 39 dni, o tyle pracownik z polecenia zatrudniany jest po 29 dniach. Proces rekrutacyjny takich osób jest krótszy i bardziej efektywny.

Co ciekawe – zaledwie 14% pracowników rekrutowanych z ogłoszeń o pracę zostaje w firmie dłużej niż trzy lata. Za to taki okres pracuje aż 47% osób zatrudnionych z polecenia! Według 86% rekruterów, pracownik z polecenia jest lepiej wykwalifikowany a według 70% lepiej pasuje do organizacji.

Zatem – zacznijcie networking!