Nie przynudzaj na rozmowie kwalifikacyjnej

rekrutacja komisaj31 460x3071 Nie przynudzaj na rozmowie kwalifikacyjnejJeśli podczas spotkania rekrutacyjnego, twój rozmówca niemalże zdrzemnie się podczas twojego wywodu, to masz jak w banku to, że pracy nie dostaniesz. I choć w rzeczywistości nie zdarza się, by ktoś faktycznie zasnął, bądź uważny na to, jak dużo czasu zajmuje ci odpowiadanie na pytanie osoby prowadzącej spotkanie rekrutacyjne.

Standardowo, odpowiedź na pytanie rekrutacyjne powinna zamknąć się w przedziale od 30 sekund do 2 minut. To wystarczający czas na to, by wyjaśnić wątpliwości i precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie rekrutera. Jeśli odpowiedź zajmuje ci więcej czasu, to oznacza, że zbaczasz z głównego tematu i uciekasz w dygresje. A to prosta droga do tego, by osoba, która z tobą rozmawia straciła wątek i miała poczucie, że uciekasz od tematu.

Jakie hipotezy pojawiają się w głowie rekrutera, jeśli odpowiedzi na pytania rekrutacyjne, których udzielasz są za długie?

  • Kandydat jest dygresyjny
  • Kandydat nie trzyma się tematu
  • Kandydat jest mało konkretny
  • Kandydat próbuje coś ukryć
  • Kandydat nie potrafi odpowiedzieć wprost na pytanie – może mieć trudności komunikacyjne

Zdarza ci się uciec w dygresje w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej? Zapamiętaj pytania i sytuacje w jakich się to zdarzało i na drugi raz przygotuj się lepiej do spotkania.