Czy poleciłbyś kolegę do pracy?

koledzyCzy zdarza ci się pytać o pracę znajomych? A może kiedyś samo kogoś do pracy poleciłeś? Z badań rynku pracy wynika, że blisko 1/3 z nas dostaje oferty pracy dlatego, że zna kogoś, kto zna kogoś – czyli dostajemy je z polecenia. A czy sami polecamy osoby do pracy?

Z badań wynika, że ¾ Polaków jest w stanie polecić do pracy kolegę, ale tylko wtedy, jeśli jest to dobry kandydat. 36% Polaków nie widzi, w polecaniu nic złego. Tylko 7,5% uważa, że jest to nadużywanie kontaktów a podobna ilość, że to nieetyczne.

Firmy lubią pracowników z polecenia. Są bardziej lojalni, lepiej przygotowani do pracy i częściej lepiej odnajdują się w kulturze organizacyjnej firmy, niż osoby zrekrutowane tradycyjnie. Jednak z poleceniami trzeba uważać. Polecenie kiepskiego kandydata może odbić się negatywnie na naszej własnej pozycji w firmie.

Warto jednak pamiętać o tym, ze rekomendacje to coraz częściej wykorzystywane przez pracodawców narzędzie selekcji i dzięki temu, można szybciej i łatwiej dowiedzieć się o ciekawych ofertach pracy. Dlatego wato utrzymywać kontakty z byłymi kolegami z pracy i nie palić za sobą mostów. A czy wam zdarzyło się znaleźć prace po znajomości?

źródło:gazetaprawna.pl

Tagi: